Ujście: jubileuszowa pielgrzymka do Skrzatusza

W sobotę 2 września po raz 25. wyruszyła z Ujścia piesza parafialna pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Na pielgrzymi szlak wyruszyło blisko 180 osób nie tylko z Ujścia, ale także z sąsiednich parafii.

Pielgrzymka rozpoczęła się od wspólnej modlitwy w kościele parafialnym i błogosławieństwa księdza proboszcza. Ks. Bogdan Spychaj poświęcił również nowy krzyż pielgrzymkowy i flagi ufundowane przez Liturgiczną Służbę Ołtarza. Od godz. 7.00 rozpoczęła się blisko 30-kilometrowa wędrówka, pełna radości i śpiewów, o które zatroszczył się zespół młodzieżowy. W trakcie postojów nie zabrakło tradycyjnego powitania nowych pielgrzymów, którzy wyruszyli po raz pierwszy. Świętowano także jubileusze małżeńskie i urodzinowe, który przypadały akurat tego dnia. Po dotarciu do Skrzatusza i krótkim odpoczynku, odbyła się Msza święta, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Edward Dajczak, emerytowany ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Wraz z nim Eucharystię koncelebrował ks. Rafał Wojciechowski, wikariusz i przewodnik pielgrzymki.

Jubileuszowa pielgrzymka zgromadziła zarówno parafian z Ujścia, jak i gości z bliska i daleka. Pojawili się pielgrzymi z kilku parafii dekanatu chodzieskiego, z sąsiednich parafii innych diecezji, a także z dalszych miejscowości jak Oborniki, Poznań czy Krajenka. W sumie pielgrzymowały cztery diecezje – gnieźnieńska, bydgoska, koszalińsko-kołobrzeska i poznańska.

4 września 2023