Ujście: konsekracja ołtarza

Niedziela Chrztu Pańskiego (9 stycznia) była dla wspólnoty parafialnej pw. św. Mikołaja w Ujściu dniem bardzo uroczystym. Po zakończeniu kilkuletnich prac remontowych w prezbiterium poświęcono nowy ołtarz stały. Za zgodą Prymasa Polski konsekracji dokonał, pochodzący z parafii w Ujściu, bp Zygmunt Robaszkiewicz MSF, ordynariusz diecezji Morombe na Madagaskarze.

„Uroczystość, w której dzisiaj uczestniczymy jest dopełnieniem dzieła naszych przodków, którzy przed 115 laty wybudowali tę świątynię i przygotowali ją na poświęcenie. Dokonał go bp Edward Likowski, ówczesny biskup pomocniczy poznański, późniejszy metropolita gnieźnieńsko-poznański i Prymas Polski” – mówił na początku liturgii proboszcz parafii ks. kan. Robert Różański.

W homilii bp Robaszkiewicz nawiązał do przeżywanego Święta Chrztu Pańskiego i wskazał na liczne powiązania między liturgią chrzcielną a liturgią poświęcenia ołtarza.

„Tak jak na chrzcie nasza głowa została polana wodą święconą, tak i ten ołtarz na początku Mszy został pokropiony. Za chwilę ten ołtarz będzie namaszczony świętym olejem, podobnie jak i my byliśmy nim namaszczeni w momencie naszego chrztu” – przypomniał bp Robaszkiewicz. Przywołał też pamiętne słowa św. Jana Pawła II: „Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem?”, pytając o tożsamość jednego z najstarszych narodów Europy. „Warto – podkreślił biskup – abyśmy i my dzisiaj, w Ujściu, w Nietuszkowie, Nowej Wsi, Mirosławiu, Chrustowie, zadali sobie to pytanie. Co robimy z naszym chrztem? Czy dbamy, aby chrzest przynosił w naszym życiu owoce?”

Hierarcha przypomniał również, że ołtarz będący centrum Eucharystii, jest miejscem, które wprost nawiązuje do Ofiary Jezusa na Krzyżu.

„Każda Eucharystia uczy nas miłości. Niech każdy z nas, który uczestniczy w tej uroczystości, weźmie sobie to do serca, abyśmy byli solidarni z drugimi, abyśmy innym słowem i przykładem tę miłość okazywali” – podkreślił.

Po homilii i wyznaniu wiary miała miejsce litania do Wszystkich Świętych, po której celebrans odmówił modlitwę poświęcenia ołtarza. Następnie namaścił ołtarz Krzyżmem świętym. Po namaszczeniu z ołtarza uniósł się dym kadzidła, symbolizujący modlitwę uwielbienia Boga za dar nowego ołtarza. Następnie ołtarz został okadzony. Po przygotowaniu ołtarza do sprawowania Najświętszej Ofiary, nastąpiło uroczyste zapalenie świec ołtarzowych od światła paschału oraz rozświetlenie całej świątyni.

Eucharystię wspólnie z bp. Robaszkiewiczem i ks. kan. Różańskim celebrował ks. Artur Wojczyński, najmłodszy kapłan pochodzący z Ujścia. Dziękując wszystkim obecnym za wspólną modlitwę bp Robaszkiewicz dziękował również za gościnę i możliwość konsekracji ołtarza w kościele, w którym został ochrzczony, bierzmowany i sprawował swoją Mszę prymicyjną.

Fot. M. Fifer
10 stycznia 2022