Ujście: zjazd szkół im. Jana Pawła II

Uczniowie z blisko dwudziestu szkół, którym patronuje św. Jan Paweł II spotkali się w Ujściu na szóstym zjeździe rodzinnym. Z uczniami, ich rodzicami i nauczycielami spotkał się także abp Józef Kowalczyk, który odprawił Mszę św. w miejscowym kościele pw. św. Mikołaja.

Zjazd odbył się 29 maja. Tym razem gospodarzem spotkania była Szkoła Podstawowa w Ujściu. Jej uczniowie, a także dzieci i młodzież z innych placówek z terenu całej gminy przygotowali dla swoich rówieśników specjalny program artystyczny, który zaprezentowano w ujejskim Domu Kultury. Z uczestnikami zjazdu spotkał się także abp Józef Kowalczyk, który przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie spotkania. W homilii zachęcał do zaufania Bogu i dziękczynienia za opiekę, jaką otacza człowieka. „Bóg opiekuje się każdym z nas m.in. stawiając na naszych drogach osoby, które służą nam pomocą, które troszczą się o nas, którym nie jesteśmy obojętni. Taką postawę troski, opieki możemy dostrzec zwłaszcza w szkołach. Nauczyciele, którzy troszczą się o swoich uczniów, to znaczy pragną im przekazać nie tylko wiedzę, ale i wychować, wpajając zasady wzajemnej kultury i szacunku” – mówił. Wskazał także, że takimi współczesnymi Apostołami Bożej Opatrzności byli i wciąż są: bł. Edmund Bojanowski, któremu jest poświęcony aktualnie przeżywany rok, ogłoszony przez Episkopat Polski z okazji 200. rocznicy jego urodzin oraz św. Urszula Ledóchowska, którą w liturgii wspominamy 29 maja, a której 75. rocznica śmierci przypada w 2014 roku. Na koniec prosił uczniów, aby byli wdzięczni za konkretne znaki Bożej troski oraz pamiętali, że Jan Paweł II, patronujący ich szkołom, jest znakiem Bożej opieki, ale i Bożego zobowiązania do budowania świata coraz bardziej ludzkiego, przepełnionego miłością, jak czynili to św. Urszula Ledóchowska i bł. Edmund Bojanowski.

BK

31 maja 2014