„Ustawa Kamilka” – ruszyły szkolenia dla zespołów parafialnych  

W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyło się 6 lipca pierwsze z kilku zaplanowanych szkoleń dla zespołów parafialnych w związku z koniecznością wdrażania standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych określonych w tzw. „Ustawie Kamilka”. To kontynuacja trwających od marca spotkań, podczas których przeszkoleni zostali już księża oraz liderzy placówek i instytucji kościelnych.

W spotkaniu uczestniczyło blisko 140 osób pracujących w parafiach bądź zaangażowanych w posługę parafialną. Cześć szkoleniowa podzielona została na dwie części. W pierwszej, podstawowej, adresowanej do wszystkich, uczestnicy zapoznali się z funkcjonowaniem standardów i procedur związanych z ochroną małoletnich oraz szeroko pojętymi działaniami prewencyjnymi. Przybliżył je organizator szkoleń ks. dr Wojciech Rzeszowski, delegat arcybiskupa gnieźnieńskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży. Druga część prowadzona przez Iwonę Migę i Aleksandrę Pawłowską przeznaczona była dla członków zespołów parafialnych oraz osób mających w parafiach bezpośredni kontakt z dziećmi. Uczestnicy otrzymali praktyczną wiedzę m.in. jak rozpoznać przemoc, jakie są rodzaje przemocy i strategie działania sprawców, jak rozmawiać i pomóc krzywdzonemu dziecku, jakie są procedury działania.

„Ustawa Kamilka będzie weryfikowalna od połowy sierpnia więc proces szkoleń jest dość intensywny. Chcemy do tego czasu przeszkolić jak największą liczbę osób, zwłaszcza członków zespołów parafialnych, żeby te zespoły mogły już funkcjonować i troszczyć się o wdrażanie standardów u siebie lokalnie. Nie chodzi bowiem o samo przygotowanie dokumentu, który złożymy w szufladzie, ale o podnoszenie wiedzy, wrażliwości, świadomości, reagowanie i budowanie przestrzeni gwarantujących dzieciom maksymalne bezpieczeństwo” – mówi ks. Wojciech Rzeszowski.

Kolejne szkolenia dla zespołów parafialnych i osób pracujących bądź posługujących w parafiach odbędą się w kolejne soboty lipca i pierwszą sierpnia w Inowrocławiu, Wągrowcu, Wrześni i ponownie w Gnieźnie. Ks. Rzeszowski szacuje, że weźmie w nich udział łącznie ponad pół tysiąca osób. Każdy uczestnik po zakończeniu otrzymuje certyfikat ukończenia szkolenia.

Wcześniej w archidiecezji gnieźnieńskiej przeszkoleni zostali liderzy i przedstawiciele instytucji, duszpasterstw i organizacji kościelnych mających w spektrum działań opiekę lub kontakt z małoletnimi oraz księża proboszczowie i księża dziekani. W sierpniu planowane jest także szkolenie dla młodszych wikariuszy.

B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk
6 lipca 2024