VI Bal Charytatywny Caritas

Ponad 260 osób bawiło się w minioną sobotę 5 lutego na VI Balu Charytatywnym Caritas w Dworze Biesiadnym w Rojewie. Organizatorem przedsięwzięcia był inowrocławski oddział Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, na rzecz którego przekazane zostały pieniądze z wszystkich prowadzonych tego wieczoru licytacji.

„Podobnie jak w minionych latach ideą balu była promocja dobroczynności w naszym mieście oraz zachęta, by ludzie bardziej angażowali się w wolontariat i wszelkie formy tej aktywności. Jak pokazuje nasza codzienność, ciągle potrzeba nam wolontariuszy. Żyjemy w czasach, które na piedestał wynoszą postawy egoistyczne, zagrażające człowiekowi. Tego typu sytuacje prowadzą do ślepoty i braku dostrzeżenia osób potrzebujących pomocy. Organizując bal po raz  pierwszy stawialiśmy sobie za cel właśnie promocję wolontariatu i dzieł miłosierdzia” – mówi ks. Marcin Łojko, kierownik oddziału Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Inowrocławiu.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich oraz instytucji współpracujących z Caritas. Obecni byli także bp Radosław Orchowicz oraz ks. Marcin Andrzejewski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Podczas balu odbyły się licytacje, z których dochód zasili działalność inowrocławskiego Oddziału Caritas. W tym roku największą popularnością cieszyły się dwa ogromne bukiety róż – wylicytowane za kwotę 2700 zł i 1700 zł. Można było walczyć także o koszulki koszykarzy Noteci Inowrocław, zawodników grających w Eko Serwis Damy Radę Inowrocław, piłkę toruńskich Twardych Pierników, rękawice bokserskie z podpisem Andrzeja Gołoty, prace wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, oficjalny reprint wydanego w 1854 roku w Warszawie dzieła Mikołaja Kopernika „ O Obrotach sfer niebieskich” (wydanie bibliofilskie),  znaczki pocztowe wydane na 100 – lecie II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu, szklane anioły, kubki, płyty, książki i wiele innych.

W trakcie uroczystej gali bp Radosław Orchowicz wręczył statuetki „Anioła Dobroci” osobom i instytucjom wspierającym inowrocławski Oddział Caritas AG, a ks. Marcin Andrzejewski uhonorował wolontariuszy Caritas podziękowaniami i kwiatami.

Bal karnawałowy zakończył się następnego dnia rano, lecz nie skończyły się trwające dzieła i – jak zapewniają organizatorzy – już rodzą się nowe pomysły na niesienie pomocy potrzebującym oraz wspieranie osób starszych. S. Fidelis opiekun młodych wolontariuszy przy inowrocławskim ośrodku Caritas przy ul. Gordona 2 zaprasza chętnych do młodzieżowego wolontariatu, a ks. Marcin Łojko kierownik Caritas w Inowrocławiu zachęca dorosłych do zaangażowania się w szlachetne dzieło pomocy potrzebującym.

Fot. ks. R. Malewicz
5 lutego 2024