VIII Koncert Prymasowski

Oparta na motywach ludowych tańców latynoamerykańskich Msza Kreolska Ariela Ramireza wybrzmiała podczas VIII Koncertu Prymasowskiego, który odbył się w niedzielę 17 czerwca wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej.

Koncert zgromadził liczną publiczność, wśród której nie zabrakło tych, którym od pierwszej edycji jest dedykowany. Artystów razem z mieszkańcami Gniezna i gośćmi oklaskiwali: Prymas Polski abp Wojciech Polak, abp senior Józef Kowalczyk i abp senior Henryk Muszyński. Repertuar tegorocznego muzycznego wydarzenia był wyjątkowy. W gotyckich murach bazyliki prymasowskiej wybrzmiała bowiem Misa Criolla (Msza Kreolska) argentyńskiego kompozytora Ariela Ramireza, powstała wkrótce po decyzji Soboru Watykańskiego II umożliwiającej odprawianie Mszy św. w językach ojczystych. Oparta na motywach ludowych tańców latynoamerykańskich kompozycja przyniosła Ramirezowi światową sławę. W Gnieźnie usłyszeć ją było można w brawurowym wykonaniu tenora Alejandro Aquilera i Poznańskiego Chóru Kameralnego z towarzyszeniem Julii Wolańskiej-Gajdy (fortepian) oraz muzyków zespołu VS Manta pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego.

B. Kruszyk
Fot. J. Andrzejewski