W drodze o Eucharystii

„Dołożymy wszelkich starań, by czas pielgrzymki był dla wszystkich bezpieczny i owocny” – mówi ks. Wojciech Orzechowski, kierownik Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Przypominamy – pielgrzymować można również duchowo. 

Wracamy do normalności?

Wracamy do względnej normalności i to jest dobra wiadomość dla nas organizatorów, a zwłaszcza dla pielgrzymów, którzy od dawna dopytywali, czy pielgrzymka w tym roku się odbędzie? Tak, odbędzie się i dołożymy wszelkich starań, by był to dla wszystkich czas bezpieczny i owocny.

Dobrze się będzie wreszcie spotkać, poczuć ból w nogach, iść z innymi…

Może dzięki temu jeszcze bardziej docenimy wspólnotę, zrozumiemy, że obecności drugiego człowieka nie da się niczym zastąpić. Oczywiście i w tym roku będzie możliwe pielgrzymowanie duchowe, bo nie wszyscy mają możliwość czy siły, by iść na pielgrzymkę. Cieszymy się jednak, że nie będzie to jedyna forma pielgrzymowania jak w ubiegłym roku, kiedy na szlak wyruszyła tylko pielgrzymkowa sztafeta. Nie było więc przerwy w pielgrzymowaniu, niemniej zdecydowana większość pielgrzymów towarzyszyła nam duchowo, korzystając w domach z przygotowanych materiałów i śledząc pielgrzymkę np. w mediach społecznościowych.

Główny Inspektor Sanitarny określił maksymalną liczbę pątników na 300. Jak to się ma do naszej pielgrzymki?

W naszym przypadku liczba ta dotyczy tylko grup kolorowych, bo grupy promieniste i rowerowe traktowane są jako osobne pielgrzymki. A więc 300 osób może iść łącznie w pięciu grupach kolorowych, przy czym nie wlicza się w to osób, które otrzymały pełny cykl szczepień przeciwko COVID-19 szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej.

Jakie hasło w tym roku wybraliście?

„Skosztujcie i zobaczcie” – słowa wyjęte z Psalmu 34. Tegoroczna pielgrzymka w swojej formacyjnej warstwie jest kontynuacją ubiegłorocznej. Zawsze wpisujemy się w program duszpasterski realizowany w danym roku. Ostatnie lata koncentrują się na Eucharystii i my również do tego nawiązujemy. W ubiegłym roku rozważaliśmy obecność Jezusa pośród nas w Eucharystii, w tym roku mówiąc: „skosztujcie i zobaczcie” chcemy bardzo konkretnie dotknąć istoty i liturgii Mszy św. Niejako rozłożyć ją na części pierwsze.

To już ostatni moment, żeby się zgłosić. 

Ze względu na wymogi Głównego Inspektora Sanitarnego zgłoszenia do grup kolorowych przyjmowane będą do 19 lipca włącznie. Zapisać się można wyłącznie przez formularz zgłoszeniowy na stronie pielgrzymkowej www.ppag.pl. Pielgrzymi promieniści zapisują się jak do tej pory u swoich księży przewodników. Na stronie dostępne są także wszystkie bieżące wiadomości,  logo i plakaty do pobrania, informacje o pakietach pielgrzyma, grupach pielgrzymkowych tegorocznym haśle. Tam również znaleźć będzie można tegoroczne materiały formacyjne. Zapraszamy także na Facebooka pielgrzymki, gdzie publikować będziemy relacje z drogi. Aktywne profile mają też wszystkie grupy kolorowe i większość grup promienistych, do śledzenia których również zapraszam.

Czy warto pielgrzymować duchowo?

rozmawiała B. Kruszyk
Fot. PPAG