W dzień św. Franciszka

We wspomnienie św. Franciszka z Asyżu bp Krzysztof Wętkowski poświęcił odnowione organy w kościele ojców franciszkanów w Gnieźnie. Prace przy instrumencie stanowiły kolejny etap trwającego od kilku lat, generalnego remontu świątyni i klasztoru.

Prace remontowe ruszyły w 2007 roku i prowadzone były etapami zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kościoła. Ich zakres był ogromny, począwszy od wymiany dachów, osuszania murów i położenia nowej elewacji, po konserwację i renowację znajdujących się w świątyni ołtarzy i okien witrażowych. Przy okazji zaadaptowano też pomieszczenia za prezbiterium na franciszkańską bibliotekę. Poświęcone organy również przeszły generalny remont, którego szczegóły przybliżył na początku gwardian i proboszcz parafii o. Zenon Garus OFM Conv.

Bp Wętkowski w homilii nawiązał z kolei do przypadającego 4 października wspomnienia św. Franciszka wskazując na niezwykłą aktualność jego życia i przykładu. Jak mówił, jego nawrócenie nie było nawróceniem gwałtownym, ale procesem, który i my musimy w swoim życiu nieustannie podejmować. Aktualne było i jest również wezwanie, które Biedaczyna z Asyżu usłyszał od Chrystusa: odbuduj mój Kościół. Jak wiemy, początkowo zrozumiał je dosłownie, z czasem jednak pojął, że nie o budynek chodzi, ale o odnowę Kościoła, który stanowi cały lud Boży, o odnowę nas wszystkich „od samego dołu do samej góry”.

„Od tego czasu na różnych etapach życia Kościoła przywołuje się św. Franciszka i wezwanie do odnowy przeciwstawiając niekiedy to rozumienie dosłowne, a więc odbudowę materialnej świątyni, temu, co dotyczy życia człowieka i wspólnoty Kościoła. To niesłuszne, bo i pierwsze trzeba czynić i drugiego nie zaniedbywać” – stwierdził bp Wętkowski.

Odnośnie odnowy Kościoła-wspólnoty – tłumaczył dalej – niezmiennie borykamy się z problemem zbyt powierzchownego traktowania wiary, sprowadzania jej jedynie do uczestnictwa w obrzędach i nabożeństwach. Pytanie „na ile to wpływa na nasze życie, na ile zmienia nasze myślenie, działanie, nasze motywacje i wybory”. „Wezwanie do odbudowy Kościoła to zatem wezwanie do pogłębionego życia wiary każdego z nas. O taką odnowę św. Franciszek zabiegał i do takiej odnowy pokazał drogę, która prowadzi przez Eucharystię i rozważanie Słowa Bożego” – tłumaczył biskup pomocniczy gnieźnieński.

Mszę św. wspólnie z biskupem celebrowali franciszkanami i proboszczowie gnieźnieńskich parafii. Po Eucharystii odbył się koncert organowy. 

B. Kruszyk KAI


video P. Kujawski

 

Fot. B. Kruszyk

4 października 2017