W gościnie u Prymasa

Prymas Polski abp Wojciech Polak zaprosił gnieźnian i pielgrzymów uczestniczących w odpuście św. Wojciecha w gościnę do siebie. W ogrodzie czekał bigos, a w rezydencji klerycy, którzy opowiadali o historii sal i zgromadzonych w nich pamiątkach. Była też okazja pogawędzić z gospodarzem.

Zainteresowanie było ogromne. Odwiedzających nikt nie liczył, ale ich cyfra sięgnęła z całą pewnością 4 tysięcy. W każdym razie po wydaniu 3 tysięcy herbat posłuszeństwa odmówiła instalacja elektryczna. Pielgrzymi mieli okazję zobaczyć, jak dom prymasowski wygląda od środka. Ze ścian spoglądały na nich wizerunki poprzednich wielkich prymasów: kard. Edmunda Dalbora, kard. Augusta Hlonda, kard. Stefana Wyszyńskiego i wcześniejszych arcybiskupów gnieźnieńskich, których obecnością miejsce to jest szczególnie naznaczone.

Zwiedzających oprowadzali klerycy gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Była możliwość wyjść na balkon zwany papieskim, z którego Jan Paweł II pozdrawiał wiernych podczas swoich pielgrzymek do Gniezna, i z którego w 1979 roku prowadził pamiętny dialog z młodymi. Na szlaku zwiedzania znalazła się także „sala malinowa”, która była świadkiem wizyty prezydentów siedmiu państw europejskich podczas tysiąclecia śmierci św. Wojciecha. Ponadto gabinet, w którym obecny Prymas Polski pracuje i gdzie zwykle spotyka się z dziennikarzami. Otwarta dla zwiedzających została także prymasowska kaplica. W czasie spotkania pielgrzymi mieli okazję wesprzeć akcję „Bilet dla Brata” biorąc udział w loterii, której główną nagrodą była dwuosobowa pielgrzymka na Ukrainę. Szczęśliwców wylosował abp Wojciech Polak. 

Oprócz rezydencji dla pielgrzymów otwarte zostały także wszystkie największe zabytki Wzgórza Lecha. Bez biletu można było zobaczyć słynne Drzwi Gnieźnieńskie oraz podziemia katedry gnieźnieńskiej, gdzie pochowani są arcybiskupi gnieźnieńscy i prymasi, i gdzie znajdują się relikty wcześniejszych kościołów oraz pozostałości pogańskiego miejsca kultu. Była też możliwość wejść na chór organowy, na katedralną wieżę, a także zwiedzić Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, gdzie w sobotę otwarta została wystawa poświęcona Prymasom odrodzonej Polski.

 
B. Kruszyk
Fot. J. Andrzejewski 

29 kwietnia 2018