W poszukiwaniu dróg odnowy parafii – ZAPROSZENIE

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie oraz Zakład Teologii Praktycznej Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu zapraszają na konferencję naukową „W poszukiwaniu dróg odnowy parafii. Odczytać na nowo fundamentalne sprawy Kościoła i człowieka i przetłumaczyć je na język parafialnej praktyki”. Spotkanie odbędzie się 9 marca w godz. 10.00-14.30 w Gnieźnie.

W ramach pastoralnej refleksji nad kierunkami rozwoju i odnowy współczesnych parafii Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie oraz Zakład Teologii Praktycznej Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu organizują konferencję naukową na temat: W poszukiwaniu dróg odnowy parafii, czyli jak odczytać na nowo fundamentalne sprawy Kościoła i człowieka i przetłumaczyć je na język parafialnej praktyki. W gronie prelegentów i dyskutantów będą zarówno praktycy, jak i teoretycy duszpasterstwa.

Konferencja odbędzie się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie, w sobotę 9 marca 2024 roku w godz. 10.00-14.30.  Udział w konferencji jest bezpłatny.

Do udziału w konferencji zapraszamy katechetki i katechetów, nadzwyczajnych szafarzy, członkinie i członków rad duszpasterskich oraz wszystkich, którym bliska jest troska o parafialne wspólnoty.

Wymagane zgłoszenie udziału za pomocą poniższego formularza:

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA KONFERENCJĘ 9 MARCA 2024 (Zgłoszenia udziału przyjmujemy do 4 marca 2024 roku).

Program spotkania:

10.00 – Impuls modlitewno-medytacyjny
10.30 – Odnowa parafii w kontekście współczesnych wyzwań i inspiracji sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego – ks. prof. UŚ dr hab. Bogdan Biela
11.00 – Stały diakon w parafii. Perspektywy teoretyczne i praktyczne – dr Andrzej Lwowski, stały diakon archidiecezji katowickiej
11.30 – Wykorzystać możliwości. Posługi akolity, lektora i katechisty w parafii – ks. prof. UAM dr hab. Mieczysław Polak
12.00 – Przerwa kawowa
12.30 – Podium dyskusyjne: Parafia jutra z perspektywy duchownego i profesora teologii, stałego diakona, kobiety teologa, osoby konsekrowanej. Uczestnicy: ks. Bogdan Biela – profesor uniwersytecki; Teresa Kowalczyk – dr teologii, przewodnicząca Wydziału Katechetycznego Kurii; dr Andrzej Lwowski – dr teologii, stały diakon; s. Mirona Turzyńska OSF – sekretarka synodu w archidiecezji gnieźnieńskiej. Moderacja dyskusji: ks. dr Remigiusz Malewicz – rzecznik prasowy archidiecezji gnieźnieńskiej.
14.30 – Podsumowanie i zakończenie konferencji, obiad.

1 marca 2024