W ramach 600-lecia prymasostwa

Z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka odbyła się 16 listopada w Gnieźnie prezentacja znaczków pocztowych inspirowanych trzema miniaturami z gotyckiego Mszału Olbrachtowego – jednej z najcenniejszych ksiąg dawnej biblioteki katedralnej. Ich emisja wpisuje się w obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce.

Wybrane miniatury przedstawiają scenę Zwiastowania oraz Pokłon Trzech Króli i Madonnę z Dzieciątkiem i przygotowane zostały z myślą o tegorocznym Bożym Narodzeniu. Jeden ze znaczków dedykowany jest kartce pocztowej, a dwa pozostałe odpowiednio listom krajowym i zagranicznym. Wraz z życzeniami trafią do naszych najbliższych, przyjaciół i znajomych odsłaniając rąbek bogatej historii Gniezna i fragment jednej z najcenniejszych ksiąg przechowywanych w gnieźnieńskim Archiwum Archidiecezjalnym – Mszału Olbrachtowego z około 1500 roku.

Księga była darem Jana Olbrachta, króla Polski w latach 1492-1501 dla brata Fryderyka Jagiellończyka, jednego z najmłodszych w historii prymasów Polski. Z czasem stała się własnością Kapituły Katedralnej w Gnieźnie. Mszał wyróżnia pismo charakterystyczne dla tekstury gotyckiej oraz wielobarwne i złote miniatury, które przedstawiają najważniejsze wydarzenia z historii zbawienia i których jest łącznie 204. Trzy z nich – jak wspomniano – zobaczyć można na znaczkach pocztowych wydanych przez Pocztę Polską z okazji 600-lecia prymasostwa w Polsce na tegoroczne Boże Narodzenie.

„Z jednej strony jest to na pewno przypomnienie i podkreślenie bogatego dziedzictwa prymasów Polski i Gniezna, z drugiej, promocja i udostępnienie szerszej publiczności jego niewielkiego fragmentu. Być może ukazane na znaczkach miniatury zainteresują kogoś na tyle, że sięgnie głębiej, by się czegoś o nich dowiedzieć, poznając tym samym kawałek historii naszego miasta i prymasostwa” – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Emisja znaczków z okazji prymasowskiego roku jubileuszowego jest drugą tego typu inicjatywą Poczty Polskiej. W kwietniu tego roku, przed centralnymi obchodami 600-lecia prymasostwa, instytucja wydała już kartkę z wizerunkiem pierwszego prymasa Polski abp. Mikołaja Trąby. Jak podkreśla Magdalena Pacuła, zastępca dyrektora Biura Zarządu Poczty Polskiej i przewodnicząca Komisji Znaczkowej, Poczta Polska przykłada bardzo dużą wagę do współpracy z różnymi środowiskami i instytucjami promującymi polską historię i kultywującymi polską tradycję, a Kościół z całą pewnością jest jedną z takich instytucji.

B. Kruszyk KAI
Fot. J. Andrzejewski 

16 listopada 2017