W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg

„Kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich dotyka istoty wspólnoty Kościoła” – mówił 22 września w Warszawie abp Wojciech Polak.  Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przemawiał na zakończenie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”, która odbywała się w Warszawie w dniach 19-22 września. W spotkaniu uczestniczyli świeccy i duchowni z 20 krajów Europy.

„Przestępstwa i zaniedbania niektórych rzuciły cień nieufności na całą wspólnotę i na jej instytucje. W ten sposób staliśmy się niewiarygodni” – mówił abp Polak do przedstawicieli Kościoła z całej Europy. „Widać coraz wyraźniej, że kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich oraz zaniedbaniami przełożonych kościelnych dotyka istoty wspólnoty Kościoła”.

„Te straszne przestępstwa i zaniedbania wielu ludziom skradły wiarę i zamazały obraz Boga. W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg. Z pokorą musimy wyznać, że w najsłabszych i najbardziej bezbronnych, których mieliśmy chronić, zdradziliśmy Chrystusa” – powiedział abp Polak.

Prymas Polski zaznaczył, że dramat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i dorosłych bezbronnych w naszych społeczeństwach jest plagą naszych czasów, a krzywda osób w ten sposób zranionych jest ogromna. „Ponadto czujemy wyraźnie wciąż silne opory w naszych wspólnotach i niedostateczne zrozumienie dla naszej pracy. To wszystko może rodzić poczucie naszej bezradności” – dodał abp Polak.

Metropolita gnieźnieński podkreślił, że w dziele ochrony małoletnich niezbędne jest wzajemne wsparcie, solidarność i współpraca. Chodzi o współpracę wszystkich, którzy tworzą wspólnotę Kościoła: świeckich, przełożonych kościelnych, duchownych, osób konsekrowanych, osób zranionych i tych, którzy im towarzyszą.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży wyraził wdzięczność wszystkim uczestnikom czterodniowej konferencji, duchownym i świeckim, a szczególnie osobom skrzywdzonym.

„Jestem przekonany, że tylko wspólnie owocnie przyjmiemy łaskę, jakiej Pan nam udziela oczyszczając nas z tego wszystkiego, co się przyczyniło do tego kryzysu, zwłaszcza z pychy klerykalizmu” – powiedział Prymas Polski. „Bez realnej współpracy opartej o łaskę Pana nie przełamiemy kultury korporacyjności i zmowy milczenia” – dodał.

Abp Polak zaznaczył, że wobec faktu, iż przestępstwo wykorzystania seksualnego dewastuje życie człowieka we wszystkich jego wymiarach, niezbędne jest połączenie różnych kompetencji. W całym procesie wychodzenia z kryzysu niezbędny jest więc udział prawników, psychologów, terapeutów, psychiatrów, seksuologów, a także socjologów.

„Konieczna jest refleksja teologiczna nad przyczynami przeżywanego kryzysu związanego – jak podpowiada papież emeryt Benedykt XVI – z tym, że Kościół działa jak «aparat polityczny» dotknięty «brakiem Boga»” – wskazał Prymas Polski.

Zdaniem delegata KEP, niezbędne jest także pogłębianie współpracy między Kościołami z całego regionu Europy Środkowej i Wschodniej, bowiem, jak wykazała obecna konferencja, wobec wspólnego wyzwania różne Kościoły są na różnych etapach radzenia sobie z kryzysem.

„Mówiąc o współdziałaniu, myślę także o konieczności współpracy z państwowymi organami ścigania i wymiarem sprawiedliwości oraz z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się ochroną małoletnich” – wskazał abp Polak. Dodał, że dramat wykorzystania seksualnego, z jakim mierzy się Kościół, jest częścią problemu społecznego, dlatego wymaga współpracy ze wszystkimi, którym dobro dziecka leży na sercu.

„Dla Kościołów w poszczególnych krajach kluczową kwestią w rozwiązywaniu obecnego problemu jest łączność ze Stolicą Apostolską, która nadaje tym wysiłkom właściwy kierunek” – zaznaczył Prymas.

Międzynarodową konferencję przedstawicieli Kościoła w Europie Środkowej i Wschodniej „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją” zorganizowały: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski.

Konferencję zakończyła Msza św. celebrowana pod przewodnictwem i z homilią abp. Wojciecha Polaka.

za KAI
Fot. BP KEP
22 września 2021