W ten weekend odpusty w Kawnicach i Biechowie

Sanktuaria maryjne w Kawnicach i Biechowie zapraszają 3 i 4 września na uroczystości odpustowe. W Kawnicach niedzielnej sumie odpustowej przewodniczyć będzie bp Radosław Orchowicz (transmisja na kanale YT sanktuarium w Kawnicach. W Biechowie Mszy św. przewodniczyć będzie bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Szczegóły na plakatach. Zapraszamy w imieniu ojców salezjanów i ojców paulinów.

Kawnice szczycą się historią sięgającą XII wieku. Wtedy to miał we wsi stanąć pierwszy z siedmiu wybudowanych tu kościołów. Po tym pierwszym wzniesiono jeszcze cztery drewniane świątynie, a w czasie międzywojnia stanął wreszcie dom boży murowany, który w czasie II wojny światowej rozebrali Niemcy. Wybudowano więc szósty, który spłonął od uderzenia pioruna. Siódma świątynia stoi do dziś, a łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia został w niej uroczyście umieszczony 1 lipca 1951 roku. Wizerunek pochodzi z XVII wieku. Zakupiono go jako wotum ekspiacyjne (wynagradzające za grzechy). Historycy sztuki bardzo wysoko oceniają wartość artystyczną malowidła, choć czas oraz miejsce powstania obrazu są ciągle przedmiotem sporów. Warto dodać, że sposób przedstawienia Maryi i Dzieciątka Jezus wskazuje na szereg zapożyczeń z obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz obrazu Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore. O tym, jak wielkiej czci wizerunek ten doznawał świadczy fakt, że w 1778 roku papież Pius VI ustanowił dla kawnickiego sanktuarium trzydniowy odpust wyznaczony na niedzielę po 28 sierpnia. Świadczą o tym także papieskie korony, którymi skronie Maryi i Dzieciątka Jezus przyozdobił 1 września 1974 roku kard. Stefan Wyszyński. I choć obraz zmieniał swój wygląd (w 1868 roku został przemalowany), to jednak Matka Boża jest w nim od wieków niezmiennie czczona i wciąż tak samo pociesza strapionych.

 


Biechowo również cieszy się opieką Matki Bożej Pocieszenia. Wedle kronikarskich zapisków pielgrzymi przybywali do Biechowa już w XVII wieku, doznając pociechy od Tej, która – jak zapisano – zdrowie przywracała. Łaskami słynący obraz Matki Bożej Biechowskiej przedstawia Maryję trzymającą w prawej ręce jabłko królewskie lub brzoskwinię, a na lewej Dzieciątko Jezus, które podnosi prawą rączkę w geście błogosławieństwa, a lewą ma położoną na otwartej księdze, spoczywającej na Jego kolanach. Najstarsza wzmianka źródłowa o tym wizerunku pochodzi z 1695 roku. Niemałą sensacją było odkrycie dokonane w 1962 roku. Okazało się wówczas, że pod widniejącym obrazem Matki Bożej znajduje się drugi wizerunek, nieco pomniejszony i pochodzący z 1460 roku. Wiadomo, że to starsze malowidło, którego autor pozostaje nieznany, powstało w tzw. szkole bizantyjsko-włoskiej. Młodszy obraz pochodzi natomiast z XVII wieku i został namalowany przez ks. Krzysztofa Boguszewicza, proboszcza parafii pw. św. Wojciecha w Poznaniu. Należy wspomnieć, że opiekujący się sanktuarium ojcowie paulini przybyli do Biechowa w 1969 roku, a w latach 80-tych ubiegłego wieku było to miejsce modlitwy członków „Solidarności” z całej Wielkopolski.

30 sierpnia 2022