Wągrowiec: bracia u paulinów
Dwudziestu pięciu członków Towarzystwa św. Wojciecha regionu Pałuki spotkało się 9 czerwca u ojców paulinów w Wągrowcu na regionalnym dniu skupienia. Oprócz wspólnej modlitwy i konferencji bracia mieli okazję poznać miejsca i żyjących tu niegdyś cystersów.
Skupienie rozpoczęła Msza św. celebrowana przez ks. kan. Tomasza Głuszaka, asystenta kościelnego Towarzystwa św. Wojciecha archidiecezji gnieźnieńskiej oraz o. Dariusza Nowickiego OSPPE, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu. W homilii ks. Głuszak, nawiązując do liturgicznego wspomnienia Niepokalanego Serca Maryi, zwrócił uwagę na szczególny związek miłości Syna Bożego i Jego Matki. Jak przypomniał, zachowywała Ona w swym sercu wszystkie sprawy odnoszące się do Jezusa. „To droga i wzór także dla nas, byśmy zachowywali w naszych sercach sprawy Boże i nimi żyli. Trzeba wzbudzić w sercu pragnienie nieba i sprawić, by ono stało się pragnieniem najsilniejszym, wręcz nadrzędnym, wygrywającym z innymi pragnieniami, którymi w sposób podstępny kusi nas świat” – mówił kapłan.
Po Mszy św. bracia mieli okazję poznać historię klasztoru w Wągrowcu oraz wkład żyjących tu niegdyś cystersów w rozwój regionu łekneńskiego i wągrowieckiego. O ich dziejach barwnie opowiedziała miłośniczka Ziemi Pałuckiej Wiesława Gruchała z wągrowieckiego muzeum. Uczestnicy spotkania obejrzeli także kopię dokumentu fundacyjnego klasztoru cysterskiego w Łeknie, na mocy którego Zbylut z rodu Pałuków ufundował klasztor dla cysterskich zakonników w Łeknie w 1153 roku. Jest to najstarszy, zachowany, dokument erygujący klasztor na ziemiach polskich. Występuje w trzech egzemplarzach. W 2016 roku został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO. Bracia zwiedzili ponadto krypty, w których znajdują się groby cystersów. W dalszej części spotkania wysłuchali konferencji ks. Tomasza Głuszaka przygotowanej w oparciu o treść adhortacji apostolskiej „Gaudete et exultate”. Na zakończenie uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu, po zakończeniu której odbyła się agapa i dyskusja nt. działalności bractwa.