Wągrowiec: doroczne „Pawełki”

Jak co roku paulińska parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu obchodziła odpust ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika – patriarchy zakonu paulinów. Uroczystość poprzedziła nowenna celebrowana w oprawie hymnów sławiących życie pustelnika oraz przypominających o prześladowaniu chrześcijan za rządów cesarzy Decjusza i Waleriana.

Nabożeństwo „pawełkowe” ma swoją bogatą historię i liturgię. Celebrans w otoczeniu asysty i ministrantów, po okadzeniu relikwii św. Pawła, intonuje jeden z dwóch hymnów opowiadających o prześladowaniu chrześcijan i życiu św. Pawła na pustyni. Hymny śpiewają na przemian zakonnicy i wierni przy akompaniamencie organów. W tym roku śpiew odbywał się przy akompaniamencie trąbek, na których to instrumentach śpiewającym towarzyszyli proboszcz parafii o. Józef Stępień OSPPE i br. Mateusz Woźniak OSPPE.

Niedzielnej Mszy św. odpustowej przewodniczył o. Piotr Gomółka OSPPE. Koncelebransem i kaznodzieją był o. Grzegorz Sucheński OFMCap z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Mogilnie. W homilii, przypominając pełne wyrzeczeń i ascezy, z dzisiejszeo punktu widzenia wręcz ekstremalne życie św. Pawła, podkreślił wartość i siłę zawierzenia i pełnego oddania Bogu. To właśnie ono – tłumaczył – pozwoliło pustelnikowi żyć na pustyni. „Święty Paweł uwierzył w moc modlitwy, a Bóg zadbał o to, aby mógł spełnić pragnienie życia w ascezie” – mówił o. Sucheński zachęcając do naśladowania św. Pawła w tym bezwarunkowym zawierzeniu i oddaniu. „Spróbujmy i my tak uwierzyć w moc modlitwy” – prosił.

Po Eucharystii odbyło się tradycyjne błogosławieństwo dzieci. Parafianie i goście mieli również możliwość ucałowania relikwii św. Pawła Pustelnika oraz spróbowania przygotowanych na jego święto „darów pustyni”.

Według przekazu św. Hieronima z IV wieku św. Paweł z Teb żył aż 113 lat, z czego prawie 90 lat spędził na modlitwie w samotności pustyni. Dlatego też został obrany na głównego patrona przez powstający na Węgrzech w XIII wieku Zakonu Paulinów. Jest także uznawany za szczególnego opiekuna dzieci i matek spodziewających się rozwiązania lub pragnących mieć potomstwo. 

Fot. FB parafia Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu

20 stycznia 2020