Wągrowiec: ku czci Wniebowziętej

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył Mszy św. w pocysterskim klasztorze w Wągrowcu, gdzie od ubiegłego roku posługują ojcowie paulini. Tamtejszy kościół nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP, a obchodzona 15 sierpnia uroczystość jest dniem odpustu parafialnego.

Wskazując na prawdę przypominaną tego dnia przez Kościół abp Polak podkreślił w homilii, że jest ona dla współczesnego człowieka swego rodzaju „odtrutką” na zbyt powierzchowne i ograniczone jedynie do ziemskich wymiarów przeżywanie życia. Upomina nas, że wciąż żyjemy pod Bożym niebem, choć często wydaje się nam naiwnie, że mamy już takie sposoby i możliwości, aby to niebo na ziemię sprowadzić. „Co mówi nam prawda o wniebowzięciu Maryi? Mówi nam niewątpliwie, że przeznaczeniem, że celem życia człowieka jest Niebo, a dokładniej jest Bóg. Przypomina więc o zmartwychwstaniu i życiu wiecznym. Przypomina o życiu w Bogu. Pokazuje jednocześnie – jak ktoś to dobrze ujął – że zapatrzenie się w niebo nie odrywa nas od ziemi, lecz zaostrza odpowiedzialność za czas dany nam przez Boga” – mówił Prymas Polski.

Homilia Prymasa Polski

Przytaczając dalej fragment książki „Schronienie dla duszy” Paula Michaela Zulehnera metropolita gnieźnieński podkreślił, że współczesny człowiek zdaje się skupiać wyłącznie na doczesności. Branie z życia tego, co najlepsze – tu i teraz – jest dewizą ponad 70 procent Europejczyków. Ale takie życie może zmęczyć, bo w ograniczonym czasie trzeba osiągnąć nieograniczone szczęście. Zaczyna się więc wyścig. Wielu ludzi – cytował dalej teologa abp Polak – próbuje, daremnie, znaleźć, a dokładniej zmusić się do przeżywania nieba na ziemi. Ale w wielu wymiarach jest to niemożliwe. „Ziemia nie jest i nie może być niebem. Jest drogą do nieba” – mówił Prymas podkreślając, że Tą, która wskazuje nam ten ostateczny cel jest właśnie Maryja, z duszą i ciałem wzięta do nieba. Tak jak Ona każdy człowiek wezwany jest z duszą i ciałem do życia z Bogiem. Jest więc – jak zaznaczył Prymas – już teraz odpowiedzialny za wszystkie wymiary swego życia. Nie jest bowiem jedynie duchem, który wyrywa się zbrukanej materii. I nie jest samą materią pozbawioną Bożego tchnienia”. Wniebowzięcie jest zatem świętem naszego wewnętrznego powołania – podkreślił na koniec za św. Janem Pawłem II abp Polak – „Jest świętem powołania do pełni człowieczeństwa i na taką pełnię wskazuje. Jest świętem, które przypomina nam o naszym człowieczeństwie i jego niezbywalnej wartości. Jest świętem, w którym trzeba wracać do pełnej prawdy o człowieku, do prawdy o ludzkim życiu od poczęcia aż do naturalnej śmierci, do prawdy o ludzkiej wolności i odpowiedzialności, do prawdy o sumieniu i o szacunku dla sumienia, do prawdy o przeznaczeniu człowieka do życia z Bogiem i w Bogu”.

W odpustowej Mszy św. wspólnie z licznie zgromadzonymi wiernymi uczestniczyli wągrowieccy duchowni oraz przedstawiciele bractw i stowarzyszeń działających w mieście ks. Jakuba Wujka m.in. Bractwa Strzeleckiego oraz Towarzystwa św. Wojciecha. Pod koniec liturgii abp Polak pobłogosławił dzieci i poświęcił przyniesione do kościoła bukiety ziół, kwiatów i zbóż. Na koniec zawierzył paulińską parafię Matce Bożej oraz udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

BK KAI
Fot. B. Kruszyk

15 sierpnia 2014