Wągrowiec: odpust u paulinów
Procesją Maryjną z modlitwą różańcową rozpoczęły się 0bchody odpustowe w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu. W uroczystościach uczestniczyli liczni wierni i kapłani z dekanatu. Niebawem wspólnota uroczyście powita relikwie św. siostry Faustyny Kowalskiej.
Procesja przeszła z kościoła filialnego pw. św. Apostołów Piotra i Pawła do kościoła parafialnego, gdzie celebrowana była Msza św. wigilijna zakończona Apelem Jasnogórskim. Eucharystii przewodniczył proboszcz o. Dariusz Nowicki. Sumie odpustowej koncelebrowanej przez przybyłych kapłanów przewodniczył z kolei o. Bogdan Waliczek, proboszcz i kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Biechowie. Na zakończenie liturgii celebrans zawierzył całą wspólnotę matczynej opiece Maryi oraz poświęcił zioła i kwiaty.
W Polsce kult Wniebowziętej rozwijał się wraz z szerzeniem się chrześcijaństwa i od początku był bardzo żywy. Świadczy o tym liczba kościołów wzniesionych ku czci Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej. Na trzy tysiące świątyń i kaplic dedykowanych Matce Bożej ponad 600 nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP lub NMP Wniebowziętej. Wezwanie to – o czym czasami się zapomina – nosi także bazylika archikatedralna w Gnieźnie. Tytuł ten zyskała niejako naturalnie, wraz z ogłoszeniem Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej patronką utworzonej w 1000 roku metropolii gnieźnieńskiej. Wniebowzięciu dedykowany jest także gnieźnieński kościół franciszkanów, gdzie Matka Boża czczona była od najdawniejszych czasów i nieprzerwanie mimo wielu dziejowych zawieruch. Tytuł Wniebowzięcia NMP nosi w archidiecezji gnieźnieńskiej jeszcze siedem innych świątyń. Do najstarszych należą: bazylika w Trzemesznie, której dzieje sięgają X wieku i wiążą się z przybyciem do grodu benedyktynów oraz wrzesińska fara, której obok Wniebowzięcia NMP patronuje św. Stanisław – biskup i męczennik. Równie bogatą historią może się poszczycić parafia w niewielkim Słomowie w dekanacie rogozińskim, gdzie pierwszą świątynię wybudowano i uposażono pod koniec XIV stulecia. Wezwanie Wniebowzięcia NMP noszą także kościoły w Budzisławiu Kościelnym, Niemczynie, Łopiennie i wspomnianym Wągrowcu. Ponadto sanktuarium w Dąbrówce Kościelnej szczyci się wezwaniem NMP Wniebowziętej.
Fot. www.paulini.wagrowiec.pl