Wągrowiec: pauliński odpust

W wągrowieckiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP, w której od września ubiegłego roku duszpasterzują ojcowie paulini, odbył się 19 stycznia odpust ku czci patrona zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika, połączony z wprowadzeniem jego relikwii do kościoła parafialnego.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski, który po zakończeniu Eucharystii udzielił indywidualnego błogosławieństwa dzieciom i ich rodzicom – św. Paweł Pustelnik jest bowiem szczególnym orędownikiem najmłodszych, a ich błogosławieństwo w dniu paulińskiego odpustu stanowi długoletnią tradycję zakonu. Po Mszy św. wierni uczcili relikwie nowego patrona parafii oraz skosztowali owoców pustyni – fig i daktyli, którymi wedle hagiografów żywił się święty eremita.

Uroczysty odpust ku czci św. Pawła Pustelnika poprzedziła w wągrowieckim klasztorze dziewięciodniowa nowenna zwana popularnie „Pawełkami”. Począwszy od 9 stycznia, w kolejne wieczory, ojcowie paulini i wierni gromadzili się na modlitwie ku czci św. Pawła Pustelnika i słuchali hymnów o jego życiu. Podobne nabożeństwa odbywają się we wszystkich paulińskich wspólnotach, także w parafii w Biechowie, gdzie również duszpasterzują duchowi synowie św. Pawła Pustelnika.

22 stycznia 2014