Wągrowiec: rocznicowo u Wojciecha

Wągrowiecka parafia pw. św. Wojciecha świętowała 35. rocznicę istnienia. Msza św. dziękczynna celebrowana 1 lipca była również okazją do przyjęcia i uroczystego wprowadzenia do świątyni relikwii św. Faustyny Kowalskiej.

Mszy św. przewodniczył pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła ks. prałat Andrzej Rygielski. Eucharystię koncelebrowali: obecny proboszcz ks. Tomasz Kruszelnicki oraz liczni kapłani pochodzący z wągrowieckiej wspólnoty. Jest ich w sumie trzynastu. Homilię wygłosił pierwszy z nich, ks. Marek Pachowicz, obecnie proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Świniarach. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także zaproszeni goście, przedstawiciele lokalnych władz oraz liczni parafianie. Wielką radością dla wspólnoty było najpierw pozyskanie, a teraz uroczyste wprowadzenie do kościoła relikwii św. Faustyny Kowalskiej. Parafia otrzymała je bezpośrednio z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Są to relikwie pierwszego stopnia, ex ossibus, czyli z kości św. siostry Faustyny. Pamiątką po uroczystości i jednocześnie wyrazem dziękczynienia za 35 lat istnienia parafii jest maryjna kapliczka z figurą Wspomożycielki Wiernych, poświęcona przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Parafia pw. św. Wojciecha w Wągrowcu erygowana została przez kard. Stefana Wyszyńskiego 15 maja 1981 roku. Pierwszym duszpasterzem nowopowstałej wspólnoty został ks. Andrzej Rygielski, pełniący najpierw funkcję wikariusza ekonoma, a później proboszcza, którym był przez kolejne 34 lata. W tym czasie w parafii wybudowano: dom katechetyczny, plebanię, kościół, kaplicę w pobliskim Kobylcu, jadłodajnię z noclegownią oraz hospicjum. Ks. Rygielski przeszedł na emeryturę w ubiegłym roku, a nowym proboszczem został ks. Tomasz Kruszelnicki.

BK
Fot. S. Owsianny