Walne zgromadzenie SWPK

W sobotę 22 czerwca w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyło się walne zgromadzenie Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, które działa w archidiecezji gnieźnieńskiej od 1993 roku, wspierając duchowo i materialnie kleryków i modląc się o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kaplicy CEF pod przewodnictwem asystenta kościelnego stowarzyszenia ks. prałata Tadeusza Nowaka, który w tym roku obchodzi złoty jubileusz kapłaństwa, i któremu podziękowano za wieloletnie towarzyszenie członkom SWPK. W części plenarnej wysłuchano sprawozdań z działalności stowarzyszenia i wybrano nowy zarząd. W spotkaniu uczestniczyli m.in. prezes SWPK ks. kan. Robert Nurski oraz rektor PWSD ks. Tomasz Krzysztofiak. Obecni byli także kapłani odpowiedzialni w parafiach za Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich.

Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich powstało w grudniu 1993 roku z inicjatywy śp. ks. kan. Jana Tadycha. Po podziale archidiecezji gnieźnieńskiej i powstaniu diecezji bydgoskiej zdecydowano, że nad działalnością organizacji czuwać będzie wspólny dla obu diecezji zarząd. Każda osoba, która wstępuje do stowarzyszenia, przyjmuje na siebie określone obowiązki. Obejmują one nie tylko zobowiązanie do modlitwy w intencji powołań oraz pełnienie uczynków miłosierdzia w intencji dobrej formacji kandydatów do kapłaństwa. Bardzo ważne jest także dawanie świadectwa wiary w codziennym życiu. Dodatkowym sposobem wspierania powołań kapłańskich jest także pomoc materialna, której członkowie stowarzyszenia udzielają alumnom. W 2018 roku kiedy stowarzyszenie obchodziło 25-lecie działalności kwota ta sięgała 400 tysięcy złotych, które przeznaczono na zabezpieczenie materialnych i intelektualnych potrzeb kleryków m.in. zakup sutann, komż, pomocy naukowych, książek itp., ale także finansowanie koniecznego leczenia, rehabilitacji czy terapii.

Fot. Arch. ks. P. Kowalski
23 czerwca 2024