Warsztaty koordynatorów Fundacji św. Józefa

W dniach 18-19 października 2022 w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyły się warsztaty diecezjalnych i zakonnych koordynatorów Fundacji Świętego Józefa KEP. Fundacja powołana została przez biskupów dla niesienia pomocy osobom skrzywdzonym w wyniku wykorzystania seksualnego w Kościele.

Pierwszego dnia przeprowadzone zostały warsztaty superwizyjne. Terapeutka z Fundacji Pracownia Dialogu zaprosiła uczestników do przeanalizowania obszarów, które w codziennej pracy koordynatorów przynoszą satysfakcję oraz tych, które wymagają szczególnej uwagi ze względu na napotykane trudności. Spotkanie było okazją do wymiany myśli i podzielenia się doświadczeniami, a superwizja grupowa dała sposobność do zrzucenia emocjonalnego balastu związanego zwłaszcza z posługą delegatów oraz osób mających bezpośredni kontakt z pokrzywdzonymi. W tym dniu uczestnicy spotkali się także z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem, delegatem KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, który z uwagą wysłuchał koordynatorów oraz podzielił się własnymi spostrzeżeniami dotyczącymi działania Fundacji Świętego Józefa. Drugiego dnia ks. Grzegorz Strzelczyk z Zarządu Fundacji Świętego Józefa przeprowadził warsztat, w czasie którego ukazane zostały aktualne potrzeby dotyczące systemu funkcjonowania oraz możliwe drogi rozwoju fundacji. Z kolei ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży wraz ze swoimi współpracownikami, zaprezentował powstającą platformę umożliwiającą osobom zaangażowanym w system ochrony dzieci i młodzieży sprawniejszą komunikację. Dwudniowe spotkanie zakończyło się Mszą św., której przewodniczył ks. Hubert Wiśniewski, koordynator Fundacji Świętego Józefa w archidiecezji gnieźnieńskiej.

19 października 2022