Warto poświęcać się wielkim sprawom

Gnieźnieńska „Trójka”, która nosi imię św. Wojciecha, uczciła w piątek 22 kwietnia święto swojego patrona. Szkolne uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Radosława Orchowicza. „Święty Wojciech uczy nas, że warto się poświęcać wielkim sprawom, warto oddawać siebie, odkrywać, że jest Pan Jezus, który z nami żyje i chce nam pomagać” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński.

Szkoła Podstawowa nr 3 celebruje świętowojciechowe obchody rokrocznie. W tym roku, po dwuletniej przerwie wymuszonej przez pandemię, powróciła do wieloletniej tradycji. Zorganizowano specjalną akademię, a wcześniej uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, koncelebrowanej przez proboszcza bazyliki ks. infułata Jana Kasprowicza oraz ks. Piotra Bulandę CSMA, proboszcza parafii pw. bł. Michała Kozala, na terenie której znajduje się „Trójka”.

„Wiem, że wasza szkoła jest bardzo gościnna. Doświadczyłem tego jeszcze jako duszpasterz młodzieży, kiedy przy okazji różnych spotkań i uroczystości zawsze witano nas tam z radością i serdecznie. Teraz do swojej szkolnej społeczności przyjęliście rówieśników z Ukrainy – najliczniej w Gnieźnie, potwierdzając, że przykład waszego patrona, to, co głosił i za co oddał życie, to nie są dla was tylko puste słowa” – mówił bp Radosław Orchowicz.

Biskup pomocniczy gnieźnieński nawiązał też w homilii do radości spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym. Jest to radość – tłumaczył z uśmiechem dzieciom – większa niż ta z odwołanych z powodu święta patrona lekcji. To radość z obecności Kogoś, Kogo się kocha, bez Kogo człowiek nie wyobraża sobie życia, Kto odszedł i powrócił wtedy, gdy wydawało się, że wszystko jest już stracone.

„To taka radość, która nie przemija, którą nie tylko widać w uśmiechu, ale która wypełnia serce. To radość Piotra, który w dzisiejszej Ewangelii rzucił się w ubraniu do wody i popłynął wpław, by jak najszybciej spotkać Jezusa” – mówił bp Orchowicz.

„Taką radość daje wiara” – wskazał dalej przypominając uczniom, że ich patron św. Wojciech poszedł do kraju Prusów właśnie po to, by się z nimi tym podzielić, by im powiedzieć, że jest Ktoś, Kto ich bardzo kocha, Kto dla nich umarł i dla nich żyje.

„On nas dziś uczy, że warto się poświęcać wielkim sprawom, warto oddawać siebie, odkrywać, że jest Pan Jezus, który z nami żyje i chce nam pomagać” – mówił na koniec bp Orchowicz.

B. Kruszyk
Fot. B. Kruszyk