Wielki mały procent

Jak co roku zachęcamy naszych czytelników do przekazania 1 procenta podatku na rzecz potrzebujących. To nic nie kosztuje, a pomaga pomagać.

Przypominamy. Przekazanie 1 procenta podatku wybranej Organizacji Pożytku Publicznego w żaden sposób nie zwiększa naszych zobowiązań wobec budżetu państwa ani nie zmniejsza kwoty ewentualnego zwrotu podatku. Wysiłek też niewielki. Wystarczy w odpowiedniej rubryce wpisać numer KRS wybranej OPP. I niech nie zniechęca nas mała kwota. Te często kilkadziesiąt złotych pomnożone przez setki i tysiące daje naprawdę sporą sumę. Jak mówił we Wrześni abp Wojciech Polak, przekazanie 1 procenta to konkretny wyraz naszej troski o drugiego człowieka. Organizacje Pożytku Publicznego czekają. Poniżej kilka z nich działających w archidiecezji gnieźnieńskiej i związanych z Kościołem.

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej KRS 0000195886
prowadzi placówki pomagające osobom potrzebującym, chorym i najmłodszym, są wśród nich warsztaty terapii zajęciowej, ochronki, dom dziecka, świetlice środowiskowe, stołówka dla osób bezdomnych. Udziela też pomocy doraźnej i działa na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. Za przekazanie 1 procenta pomoże wypełnić PIT.

Stowarzyszenie im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa w Wągrowcu KRS 0000058949
prowadzi m.in. hospicjum, obejmujące pomocą terminalnie chorych niezależnie od ich przekonań religijnych. Zapewnia całodobową opiekę stacjonarną lub bezpośrednią opiekę lekarską i pielęgniarską w domu pacjenta, a także pomoc wolontariuszy, bezpłatną pomoc psychologiczną dla rodzin i pomoc duszpasterską.

Fundacja Edukacyjna im. Jana Pawła II w Murowanej Goślinie KRS 0000056937
celem jej działalności jest pomoc młodzieży pochodzącej z rodzin wielodzietnych niezamożnych. Fundacja wspiera młodzież stypendiami.

Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Miłosierdzia KRS 0000075432
działa pod patronatem i we współpracy z gnieźnieńskim Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, pomagając osobom ubogim i bezdomnym, a także dzieciom z rodzin wielodzietnych.

Stowarzyszenie im. św. Brata Alberta w Słupcy KRS 0000035231
wspiera osoby ubogie i potrzebujące prowadząc m.in. Dom Dziennego Pobytu, a także prowadząc poradnictwo terapeutyczne.

Stowarzyszenie Pomocy Uczniom im. Jana Pawła II w Mieścisku KRS 0000254562
działa na rzecz dzieci z rodzin w trudnej sytuacji życiowej fundując m.in. stypendia dla uczniów szczególnie uzdolnionych.

Archiwum Archidiecezjalne
– nie jest Organizacją Pożytku Publicznego, ale podpisało umowę ze Stowarzyszeniem Ziemia Gnieźnieńska, za pośrednictwem którego można pieniądze Archiwum przekazać. Aby przekazać 1 procent od podatku dochodowego na rzecz Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, należy wpisać w formularzu podatkowym KRS 0000076639 (należy on do OPP „Ziemia Gnieźnieńska”) a w celu szczegółowym „Archiwum”.

BK

10 marca 2015