Wielki Piątek – Dzień Krzyża

Wielki Piątek to jedyny dzień, kiedy w kościołach nie jest sprawowana Msza święta. To dzień ciszy i dzień Krzyża, którego adoracja stanowi centralną część wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej. Wierni wsłuchują się w jej opis pozostawiony przez św. Jana i modlą za cały świat.

Wielkopiątkowej liturgii w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także: Prymas Polski abp Wojciech Polak, abp senior Henryk Muszyński, bp senior Bogdan Wojtuś, gnieźnieńscy kapłani, alumni seminarium duchownego, osoby konsekrowane i mieszkańcy miasta. Po Liturgii Słowa i uroczystej modlitwie wstawienniczej wszyscy duchowni, liturgiczna służba ołtarza, osoby życia konsekrowanego, klerycy oraz wierni świeccy oddali cześć Krzyżowi przez ucałowanie. Tradycja ta ma swoje korzenie w liturgii jerozolimskiej, kiedy to po odnalezieniu relikwii Krzyża Świętego, w każdy Wielki Piątek w Jerozolimie, wierni przez kilka godzin adorowali relikwie Krzyża Świętego trzymane przez biskupa. Ostatnią częścią wielkopiątkowej liturgii była procesja do Grobu Pańskiego i wystawienie Najświętszego Sakramentu okrytego białym welonem.

Fot. J. Andrzejewski

25 marca 2016