Wielki Piątek (video)
„Prawo Krzyża jest potężne. W sercu Chrystusa Ukrzyżowanego wszystko co jest na NIE, może stać się na TAK, ze zdrady może zrodzić się przyjaźń, z zaparcia przebaczenie, z nienawiści miłość. To jest prawda Jezusowego Krzyża” – mówił w Wielki Piątek w katedrze gnieźnieńskiej bp Krzysztof Wętkowski.
Gnieźnieński biskup pomocniczy przewodniczył wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej z udziałem duchowieństwa, osób konsekrowanych, wiernych świeckich i Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. W homilii zwrócił uwagę na dwa szczególne cytaty z Ewangelii wg. św. Jana. Pierwszy, czytany w Wielki Czwartek, mówi o tym, że Jezus wiedział, iż nadchodzi Jego godzina. Miał świadomość, że przyszedł od Ojca i do Ojca wraca. Był też świadomy tego, że jest Mesjaszem, Panem historii, Królem. „Ta świadomość, którą Jezus ma o sobie, nadaje wartość Jego Męce. Wartość Męki Chrystusa nie wynika z tego, że Jezus został wydany na śmierć, ale z tego, że On ma pełną świadomość tego, co się wydarzy” – mówił bp Wętkowski, podkreślając, że do tej świadomości Jezusa możemy dziś odnieść naszą świadomość. Świadomość człowieka. I tu – tłumaczył dalej – mężczyzn i kobiety wszystkich czasów podzielić można na trzy grupy: tych, którzy tej świadomości nie mają, którzy ignorują wezwanie Chrystusa i żyją banalnie, bez ideałów, porywów i perspektyw. Tych, których świadomość jest fałszywa, nędzna, albo obłudna, którzy tracą poczucie sensu wydarzeń i sytuacji. I wreszcie ludzi, których świadomość jest autentyczna. Taką świadomość najlepiej dostrzeżemy w postawie Maryi. „Co oznacza świadomość autentyczna? To przekonanie o tym, że z łaski Boga jest się tym, kim się jest w wydarzeniach zarówno wielkich, jak i małych” – mówił bp Wętkowski zachęcając do postawienia sobie pytania, z jaką świadomością idziemy adorować Krzyż Chrystusa”.
Drugie zdanie ze św. Jana to stwierdzenie: „Będą patrzeć na Tego, którego przebili”. Słowa te – jak stwierdził bp Wętkowski – stanowią syntezę całej Męki Chrystusa. Powrócą one w Apokalipsie: „Oto nadchodzi z obłokami, ujrzy Go wszelkie oko i wszyscy, którzy go przebili”. Słowa te oznaczają, że spojrzenie na Jezusa, któremu przebito bok będzie towarzyszyć Ludowi Bożemu aż do skończenia świata. I że jest to spojrzenie na Ukrzyżowanego pełne wiary, kontemplacji i rozmyślania człowieka wierzącego. „Dziś Chrystus zaprasza nas do tego, abyśmy się zatrzymali i patrzyli na Niego ukrzyżowanego. Orędzie Jezusa z Krzyża jest bardzo jasne i czytelne – Bóg, który mógłby zniszczyć zło, niszcząc także wszystkich złoczyńców, woli wejść w to zło z Ciałem swojego Syna, ogłaszając przebaczenie i powrót, przyjmując na siebie konsekwencje zła, aby dokonać odkupienia w Ukrzyżowanym Ciele” – mówił bp Wętkowski. „W ten właśnie sposób Krzyż staje się najwyższym prawem miłości – tłumaczył dalej gnieźnieński biskup pomocniczy. – Każdy z nas, każdy kto chce świadomie uczestniczyć w tej drodze, którą inauguruje Jezus, wchodzi w zło tego świata, aby wyciągnąć z niego dobro wiary, nadziei i miłości do nieprzyjaciół. Prawo Krzyża jest potężne, jest to tajemnica Królestwa Bożego i Tajemnica Ewangelii i nie da się jej ani zrozumieć, ani przyjąć bez Krzyża. W ten sposób w sercu Chrystusa Ukrzyżowanego wszystko, co jest na NIE może stać się na TAK, ze zdrady może zrodzić się przyjaźń, z zaparcia przebaczenie, z nienawiści miłość. To jest prawda Jezusowego Krzyża” – mówił na koniec bp Wętkowski.
BK KAI
Fot. J. Andrzejewski