
Wielkopostne rekolekcje dla katechetów
Wielkopostne rekolekcje dla katechetów
Wielkopostne rekolekcje dla świeckich nauczycieli religii archidiecezji gnieźnieńskiej odbyły w dniach 5 – 6 kwietnia w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie i zostały zorganizowane przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W tym roku poprowadził je ks. prof. UAM dr hab. Maciej Olczyk – wykładowca teologii moralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestnicy rekolekcji mogli też wspólnie modlić się i porozmawiać z bp. Radosławem Orchowiczem.
Myślą przewodnią tegorocznych wielkopostnych rekolekcji dla świeckich uczących religii w archidiecezji gnieźnieńskiej był biblijny cytat: „Nawróciwszy się, utwierdzaj swoich braci” (Łk 22, 32). Rekolekcyjne konferencje koncentrowały się więc na aktualizacji Słowa Bożego, zawartego m. in. w ewangelicznych przypowieści, takich jak np.: o zagubionej owcy czy miłosiernym Ojcu. Nauki rekolekcyjne przypomniały o istocie osobistego nawrócenia, o teologii Krzyża Świętego, sensu cierpienia w świetle męki Chrystusa. Te wypowiedziane podczas konferencji słowa znalazły swoje pogłębienie w modlitewnej atmosferze nabożeństwa Drogi Krzyżowej czy Gorzki Żali, w których wszyscy wspólnie uczestniczyli.
Poranną niedzielną Eucharystię sprawował bp. Radosław Orchowicz, a ks. Maciej Olczyk wygłosił homilię. Po Mszy świętej był czas na rozmowę z biskupem o aktualnej sytuacji nauczania religii i osobach zaangażowanych w dzieło katechizacji szkolnej i parafialnej.
W czasie spotkania w kręgu uczestnicy mieli okazję do zadawania pytań ks. Maciejowi Olczykowie – jako teologowi moralnemu i dyskutowali na temat bieżących problemów moralnych, z którymi stykają się w pracy w szkole, w duszpasterstwie katechetycznym dzieci i młodzieży.
W tym szczególnym czasie rekolekcji nie zabrakło też osobistej adoracji przed Najświętszym Sakramentem, jak również wspólnie odmówionego Różańca czy też Liturgii Godzin. Jak podkreślili uczestnicy, ten czas spędzony we wspólnocie katechetycznej był dla nich odpoczynkiem duchowym i wzmocnieniem nadziei na drodze do przygotowania swoich serc na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.