
Wierzę w Kościół Chrystusowy – program duszpasterski 2022/2023
„Wierzę w Kościół Chrystusowy” to hasło nowego programu duszpasterskiego, którego realizacja rozpocznie się w Kościele wraz z Adwentem, który otwiera nowy rok liturgiczny. Tym razem, w odróżnieniu od lat ubiegłych, program zaplanowano na jeden rok. Jest to związane z potrzebą uwzględnienia w nim aktualnej sytuacji Kościoła i wyrastających z niej wyzwań.
Prezentacja programu odbyła się 3 listopada w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. Jak wyjaśnił przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP bp Andrzej Czaja, obecna sytuacja Kościoła uznawana jest powszechnie w gronie duchownych i wiernych świeckich za trudną, stąd konieczność podjęcia wysiłku ku odnowie Kościoła. Odpowiedzialna za opracowanie programu Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski uznała, że konieczne jest pobudzenie i umocnienie wiary w Kościół, tym bardziej, że ta wiara jest w dość głębokim kryzysie.
„Bardzo często towarzyszy nam dziś pewne niedowierzanie. Coraz częściej nie wierzymy temu, co Kościół mówi i naucza, przede wszystkim nie znamy treści wiary w Kościół. Wyznajemy tę wiarę co niedzielę w liturgii, a bardzo często nie wiemy do końca, co wyznajemy. Kiedy świat coraz bardziej nastaje na Kościół, tym bardziej trzeba nam znać istotę Kościoła, jego zadania, cele, sens. Dlatego potrzebujemy zgłębić prawdę o Kościele – tę prawdę, która jest nam przez samego Boga objawiona” – tłumaczył bp Andrzej Czaja.
Program duszpasterski zakłada trzy podstawowe ścieżki jego realizacji, przede wszystkim w parafiach, ale nie tylko. Jak wyjaśnił bp nominat Waldemar Musioł, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP, pierwszą ścieżką realizacji wynikającą z natury Kościoła jest przepowiadanie Słowa Bożego i katecheza parafialna. Chodzi tu o paletę bardzo konkretnych propozycji dla proboszczów do realizacji w parafiach: materiały homiletyczne, zeszyt katechetyczny i propozycję katechez parafialnych.
Druga ścieżka to zwiastowanie prawdy o Kościele w mediach, ale nie tylko. „W ostatnich latach z uwagi na epidemię i związane z nią ograniczenia odkryliśmy bardzo wyraźnie w Kościele wartość przekazu medialnego. Był to nie tylko przekaz o charakterze informacyjnym, ale też bardzo często był to przekaz ewangelizacyjny pozwalający podtrzymać wspólnotę modlitwy, zwłaszcza w parafiach. Był to także kanał komunikacyjny księży z wiernymi. Chcemy inspirować księży proboszczów i diecezje, by jeszcze skuteczniej wykorzystywali kanały informacyjne, które posiadają. Wierzymy mocno, że prawda o Kościele będzie płynęła także tymi kanałami, będzie inspirowała do stawiania pytań oraz do twórczej wymiany myśli” – podkreślił bp Musioł.
Trzecia ścieżka to kontynuowanie synodalnego dzieła, które zostało podjęte w ramach pierwszego etapu diecezjalnego, który się zakończył. „Chcemy kontynuować tę synodalność Kościoła i realizować także w ramach próby realizacji celu przywracania wiarygodności Kościołowi i zapraszania do współodpowiedzialności za Kościół” – zaznaczył bp nominat Musioł.