Wigilijne dzieło i tytka miłosierdzia ruszają w Adwencie

W przypadającą 3 grudnia pierwszą niedzielę Adwentu ruszy kolejna edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – najstarszej akcji Caritas. Jak co roku będzie można wspomóc prowadzone przez organizację dzieła nabywając w parafiach wigilijne świece. Pomóc można również wypełniając produktami spożywczymi i chemią gospodarczą „tytkę miłosierdzia”.

Akcja „tytka miłosierdzia” (od wielkopolskiej tytki czyli papierowej torby) jest organizowana przede wszystkim w celu pomocy osobom starszym i samotnym. Jak tłumaczy ks. Marcin Andrzejewski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, owe tytułowe tytki otrzymać można w kościołach, wypełnić je produktami spożywczymi i chemią gospodarczą, a następnie przynieść do parafii, gdzie członkowie Parafialnych Zespołów Caritas przekażą je najbardziej potrzebującym.

„Wszyscy obserwujemy, jak dotkliwy dla naszych budżetów domowych jest wzrost cen. Są jednak osoby, które doświadczają tego szczególnie boleśnie, bo wiele produktów podstawowej potrzeby jest po prostu poza ich zasięgiem. To o nich przede wszystkim myślimy organizując tego typu akcje – o osobach starszych, samotnych, które niejednokrotnie muszę decydować, czy zrobić zakupy czy zapłacić rachunek. Będziemy wdzięczni wszystkim, którzy w zaopiekowaniu się tymi osobami nam pomogą” – mówi ks. Andrzejewski.

Wypełnione tytki miłosierdzia trafiają do konkretnych osób potrzebujących w poszczególnych wspólnotach. W tym roku do parafii archidiecezji gnieźnieńskiej trafi ponad tysiąc takich toreb. Można je również pobrać w biurze Caritas ul. Seminaryjna 2 lub os. Orła Białego 20 (Dom Matki i Dziecka).

Wraz z Adwentem ruszy także Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom czyli najstarsza charytatywna akcja Caritas organizowana rokrocznie przed świętami Bożego Narodzenia. Tutaj beneficjentami są przede wszystkim najmłodsi.

„Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to akcja, dzięki której w prosty sposób pomóc można podopiecznym placówek Caritas: domu dziecka w Kołdrąbiu oraz świetlic środowiskowych w Chodzieży i Kruszwicy. W świetlicach podopieczni mają zapewnioną pomoc w odrabianiu lekcji, zajęcia ze specjalistami m.in. logopedą, psychologiem, nauczycielami, otrzymują również posiłki, uczestniczą w wycieczkach, a przede wszystkim mają zapewnione bezpieczne i ciepłe schronienie w ciągu dnia” – wyjaśnia dyrektor gnieźnieńskiej Caritas.

Tegoroczną akcję zainauguruje w sobotę 2 grudnia abp Wojciech Polak, zapalając świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom podczas Mszy św. z nieszporami, celebrowanej w katedrze gnieźnieńskiej o 18.00 na rozpoczęcie Adwentu.

W tym roku Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej przygotowała 25 tysięcy świec dużych i 20 tysięcy małych. Jak co roku będą rozprowadzane w parafiach w cenie 18 zł (świeca duża), 8 zł (świeca mała). Złotówka z każdej świecy pozostaje w parafii i będzie wykorzystana na działania charytatywne, zaś 10 gr z dystrybucji każdej świecy wigilijnej będzie przekazane na konto Caritas Polska. Zebrane w ten sposób fundusze wykorzystywane są na pomoc w najbardziej zapalnych miejscach na świecie (ogarniętych klęską głodu lub wojny).

B. Kruszyk
Fot. Caritas AG

 

30 listopada 2023