Wilczyn: upamiętnienie ks. Franciszka Andrzejaka

Dnia 8 października br. parafia pw. św. Urszuli w Wilczynie przeżywała uroczystość upamiętnienia księdza proboszcza Franciszka Andrzejaka. Czas jego posługi w parafii Wilczyn przypadł na lata 1939-1941. Niemcy podczas II wojny światowej chcieli zniszczyć wiarę w Pana Boga, a szczególnie okrutnie uderzali w Kościół katolicki. Zabijali i aresztowali wielu kapłanów m.in. księdza Franciszka Andrzejaka. Niemieccy oprawcy przewieźli go do obozu koncentracyjnego w Dachau. Tam, męczony zmarł 8 października 1942 roku. Uroczystość upamiętnienia rozpoczęła się Mszą świętą w intencji księdza proboszcza Franciszka Andrzejaka. Najbliższa rodzina księdza Franciszka Andrzejaka dokonała odsłonięcia tablicy pamiątkowej, a poświęcił ją ksiądz proboszcz Waldemar Mazur. Dalsza część uroczystości upamiętnienia odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Wilczynie. Bogaty program uroczystości uświetniony był prelekcją nt. Męczeństwo polskich kapłanów w Dachau, wygłoszoną przez księdza dra Sławomira Kęszkę. Obchody upamiętnienia księdza proboszcza Franciszka Andrzejaka dla lokalnej społeczności były bardzo ważnym i historycznym wydarzeniem.

13 października 2023