Witkowo: śladem bł. Edmunda Bojanowskiego

W piątek 18 października po raz pierwszy odbyła się pielgrzymka rowerowa śladami bł. Edmunda Bojanowskiego. Tropem „serdecznie dobrego człowieka” wyruszyli uczniowie sześciu szkół podstawowych znajdujących się na terenie gmin: Niechanowo, Powidz i Witkowo: SP im. Mikołaja Kopernika w Niechanowie, SP im. Jana Pawła II w Jarząbkowie, SP im. Kompanii Powidzkiej w Powidzu, SP im. Powstańców Wielkopolskich w Mielżynie oraz SP nr 1 im. Adama Borysa i SP nr 2 im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie pod opieką nauczycieli. Każda z grup przemierzyła inną trasę rowerową, odwiedzając miejsca związane z działalnością Edmunda Bojanowskiego oraz tworzonych przez niego ochronek i domów sióstr służebniczek. Po dotarciu na metę każda z grup miała za zadanie odnaleźć portret Edmunda w kościele w Witkowie i odpowiedzieć na trzy konkursowe pytania, które dotyczyły działalności wychowawczej, oświatowej, literackiej i edytorskiej wybitnego Wielkopolanina, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł i wydarzeń w Witkowie i okolicy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkali się na posiłku przy witkowskim Centrum Kultury. Inicjatorami wydarzenia byli włodarze trzech edmundowych gmin Witkowa, Niechanowa i Powidza wraz z Parafią pw. św. Mikołaja i Domem Sióstr Służebniczek w Witkowie.

Bł. Edmund Bojanowski urodził się 14 listopada 1814 r. w Grabonogu k. Gostynia. Będąc słabego zdrowia, musiał przerwać studia podjęte we Wrocławiu i Berlinie, a także zrezygnować z nauki w gnieźnieńskim seminarium duchownym. Zaangażował się jednak w życie społeczne i dzieła charytatywne na ziemiach objętych zaborem pruskim, aby odrodzić w Polakach polską tradycję, a przez to także ducha narodowego. Szerzył też wśród najniższych warstw społecznych oświatę i wychowanie moralne, zakładał ochronki dla sierot i dzieci ulicy, szkoląc również dziewczęta na wychowawczynie tych placówek. 3 maja 1850 r. powołał do życia Bractwo Wychowawczyń Ochronek skupiające żeński personel pracujący w ochronkach, które stanowiło zalążek Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP, zatwierdzonego przez władze duchowne w 1855 r. Ostatni rok życia bł. Edmund spędził na plebani przy sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej. Tam również zmarł w opinii świętości 7 sierpnia 1871 r.

Fot. FB parafia Witkowo

18 października 2024