Wkrótce Noc Świętych

W kilkunastu parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej zorganizowana zostanie 31 października Noc Świętych. W Gnieźnie modlitewne czuwanie przed uroczystością Wszystkich Świętych odbędzie się po raz piętnasty. O szczegółach poinformowano w poniedziałek 21 października na konferencji prasowej.

Tym razem bohaterami spotkania będą franciszkańscy misjonarze i męczennicy bł. Michał Tomaszek i bł. Zbigniew Strzałkowski. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 20.00 w kościele garnizonowym, zakończy zaś nie jak dotąd w katedrze, ale u ojców franciszkanów.

„To zaszczyt dla nas, że w Gnieźnie mającym tak wielkich świętych, możemy wspominać i naszych błogosławionych o. Michała i o. Zbigniewa” – przyznał o. Rafał Zarzycki OFMConv z gnieźnieńskiej wspólnoty ojców franciszkanów. Jak podkreślił, to święci współcześni. Gdyby żyli, mieliby nieco ponad 60 lat. Zginęli śmiercią męczeńską w 1991 roku w peruwiańskim Pariacoto, zamordowani przez terrorystów z Komunistycznej Partii Peru.

„To orędownicy pokoju. W czasach bardzo trudnych, mając świadomość, że narażają życie, głosili Ewangelię, katechizowali, ale też pomagali miejscowym ludziom, ułatwiając ich codzienną egzystencję. Mało kto wie, że Zbyszek był wynalazcą. Obmyślił i zorganizował dla swoich parafian rezerwuar wody. Ich sylwetki, świadectwo i codzienne życie będziemy chcieli gnieźnianom w ten szczególny wieczór przybliżyć” – mówił o. Zarzycki.

Czuwanie w kościele garnizonowym będzie miało podobny przebieg jak dotychczas. Rozpocznie je – jak poinformował ks. kan. Maciej Lisiecki, proboszcz gnieźnieńskiej parafii farnej – Litania do Wszystkich Świętych, podczas której do ołtarza przyniesione zostaną relikwie świętych i błogosławionych, także relikwie o. Michała i o. Zbigniewa. Następnie zaprezentowane zostaną ich postaci i po modlitwie, z kościoła garnizonowego wyruszy procesja ulicami miasta, która przejdzie do kościoła franciszkanów, gdzie na zakończenie odbędzie się wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu. Organizatorzy zachęcają, by zabrać z sobą świece i ikony lub obrazki świętych np. swoich patronów. Po błogosławieństwie wszyscy zostaną tradycyjnie zaproszeni na wspólny posiłek do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie. Oprawę muzyczną tegorocznego czuwania przygotuje Chór św. Ojca Pio z gnieźnieńskiej parafii farnej oraz gnieźnieński artysta Dawid Jung, który poprzez muzykę peruwiańską wprowadzi uczestników w klimat tamtych odległych miejsc.

„To już piętnasta Noc Świętych w Gnieźnie. Serdecznie zapraszamy mieszkańców Gniezna i okolic do uczestnictwa i wspólnej modlitwy” – zachęca ks. Lisiecki.

Noc Świętych odbędzie się także w wielu innych miastach i parafiach. W Inowrocławiu czuwanie rozpocznie się o 19.30 w kościele Zwiastowania NMP. W Kruszwicy początek zaplanowano na 19.00 na Rynku, a o 19.30 odbędzie się koncert „Siewców Lednicy”. Pobiedziska zapraszają na Noc Świętych z Janem Pawłem II o 19.00 do kościoła Świętego Ducha. W Nekli spotkanie rozpocznie się o 18.30 w kościele parafialnym. W Golinie również w kościele parafialnym o 19.30 pod hasłem „Wierni krzyżowi”. W Wągrowcu czuwanie odbędzie się w kościele św. Jakuba Apostoła o 19.30, a w Gębicach o 19.00 pod patronatem bł. ks. Jerzego Popiełuszki i kapłanów męczenników archidiecezji gnieźnieńskiej. Noc Świętych organizuje również o 19.00 parafia w Zagórowie. Chodzież rozpocznie świętowanie o 19.30 u św. Floriana, Strzałkowo o 19.00 przy krzyżu na cmentarzu parafialnym, a Juncewo o 20.00 w kościele parafialnym, wniesieniem relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. W Trzemesznie czuwanie zorganizowane zostanie 31 października o 19.30 w bazylice, a patronować mu będą Apostołowie Bożego Miłosierdzia. Na Noc Świętych zaprasza także parafia pw. NSPJ w Gniewkowie. Spotkanie rozpocznie się o 19.00, a patronem będzie bł. ks. Marian Skrzypczak. W Miłosławiu z kolei Noc Świętych rozpocznie się Mszą św. o 18.00 w kościele parafialnym, po której zaplanowano Marsz Świętych i Bal Świętych w Miłosławskim Centrum Kultury. Parafia Wilczyn zaprasza z kolei na 18.30, w programie prezentacja świętych, modlitwa i procesja na cmentarz parafialny. Szczegóły dot. wszystkich spotkań TUTAJ

B. Kruszyk

21 października 2019