Wokół obchodów Milenium – wystawa plenerowa

Na dziedzińcu Archiwum Archidiecezjalnego i Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Gnieźnie oglądać można wystawę plenerową „Walka o duszę narodu. Wokół obchodów Milenium i Tysiąclecia Państwa Polskiego 1956–1966/1967”.

Wystawę przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie. Ekspozycja poświęcona jest realizowanemu przez Kościół w latach 1956–1966 programowi obchodów Milenium Chrztu Polskiego oraz odbywającym się niemalże równolegle państwowym obchodom 1000. rocznicy Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Ekspozycja ukazuje główne uroczystości kościelne organizowane w kraju i na obczyźnie, ich przebieg, zaangażowanie i zainteresowanie społeczeństwa oraz nieocenioną rolę Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Z tymi wydarzeniami zestawia „konkurencyjne” działania aparatu państwa mające na celu przede wszystkim utrudnienie oraz przyćmienie obchodów religijnych. Na wystawie zaprezentowano zdjęcia z archiwów: państwowych i kościelnych, agencji prasowych, lokalnych placówek muzealnych oraz ze zbiorów prywatnych.

czytaj także → Tysiąclecie kontra Milenium

16 czerwca 2021