Września: krucyfiks powrócił

Na zewnętrzną ścianę prezbiterium kościoła Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława MB we Wrześni powrócił po renowacji i konserwacji drewniany zabytkowy krzyż z figurą Ukrzyżowanego Chrystusa autorstwa Jakuba Juszczyka.

Cenny krucyfiks został ufundowany w 1923 roku przez Edwarda i Helenę Mycielskich, dziedziców dóbr rycerskich Września, jako wotum za odzyskanie przez Polskę niepodległości. Twórcą rzeźby był Jakub Juszczyk, znany galicyjski artysta (1893-1945). Krzyż wykonany został z drewna dębowego. Jego wysokość to 5,80 m. Przez dziesięciolecia był wystawiony na szkodliwe warunki atmosferyczne, chemiczne i mikrobiologiczne. Szczęśliwie przetrwał niespokojny czas II wojny światowej. Dla zabezpieczenie został zdjęty wiosną 2013 roku. Dokonano jego wpisu do rejestru zabytków, dzięki czemu parafia mogła ubiegać się o dofinansowanie na prace konserwatorskie i restauratorskie. Pomocy takiej udzielił powiat wrzesiński przekazując na ten cel 20 tysięcy zł. Prace nad obiektem przeprowadziła pracownia konserwatorska z Lubonia. Krzyż powrócił na swoje miejsce w piątek 13 listopada. Przechodzący główną ulicą miasta mogą na powrót podziwiać artystyczne dzieło oraz krótką modlitwą zwrócić się do Boga czytając słowa znajdujące się u stóp Chrystusa: Boże błogosław Wrześni i Ojczyźnie naszej. Poświęcenie krzyża nastąpi podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 27 grudnia tego roku.

Fot. S. Mazurkiewicz

17 listopada 2015