Września: papieżowi, rodakowi, świętemu

Modlitwa i wieczorny koncert w obecności relikwii św. Jana Pawła II stanowiły główne punkty obchodów XIV Dnia Papieskiego w parafii pw. św. Królowej Jadwigi we Wrześni. Na cześć papieża Polaka w niebo poszybowało też 85 lampionów.

O świętości Jana Pawła II w jego nauczaniu, codziennej posłudze na Stolicy Piotrowej, a także w relacji do drugiego człowieka mówił podczas niedzielnych Mszy św. ks. dr Przemysław Kwiatkowski, sekretarz Prymasa Polski, który tego dnia głosił u św. Jadwigi homilie. Słów samego papieża, a także przesłania płynącego z „Dzienniczka” św. siostry Faustyny Kowalskiej wierni słuchali po południu, podczas Nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia. Wieczorem zaś uczestniczyli w koncercie poświęconym św. Janowi Pawłowi II. Wystąpił chór parafialny wraz z kameralną orkiestrą symfoniczną i solistkami: Moniką Buczkowską i Natalią Pajszczyk. Zabrzmiało m.in.: Introitius z Requiem d-moll W. A. Mozarta, Alleluja z oratorium ,,Mesjasz” J. F. Haendla, ,,Ave Maria” M. Lorenza, G. Cacciniego i Fr. Schuberta. Utwory te były dobrane tematycznie i nastrojowo do poszczególnych etapów życia papieża – jego dzieciństwa, młodości, czasu kapłaństwa i biskupstwa, czasu bycia papieżem, odchodzenia i ogłoszenia świętym. Do poszczególnych etapów życia wprowadzeniem były teksty zaczerpnięte od samego św. Jana Pawła II m.in. z Jego „Testamentu„, a także prezentacje multimedialne ukazujące zdjęcia Karola Wojtyły z różnych momentów jego życia. Koncertu wspólnie z licznie obecnymi mieszkańcami Wrześni wysłuchał bp Krzysztof Wętkowski, który na zakończenie wspomniał o związku Jana Pawła II z patronką parafii – św. Królową Jadwigą, a takżei niezwykłych okolicznościach ogłoszenia Jej świętą przez papieża z Polski. Ostatnim akcentem wieczoru było wypuszczenie o godzinie 21.37 85 zapalonych lampionów symbolizujących liczbę lat życia papieża. Obchody Dnia Papieskiego zakończyły się w poniedziałek wieczorem Nabożeństwem Fatimskim, w czasie którego wierni wsłuchując się w przesłania papieża dotyczące rodziny, modlili się w szczególny sposób o dobry przebieg i bogate owoce odbywającego się w Rzymie Synodu Biskupów na temat rodziny.

Fot. M. Urbański

14 października 2014