Wrześniowe pielgrzymki

Wrzesień to tradycyjnie czas opustów w parafiach i sanktuariach Matki Bożej i tym samym czas lokalnych pielgrzymek. Do Biechowa, Dąbrówki Kościelnej, Ostrowitego Prymasowskiego i Wenecji wędrowały w ostatni weekend grupy m.in.: z Wrześni, Witkowa, Skoków, Żnina, Trzemeszna, Miłosławia, Gniezna, Grabowa Królewskiego.

W Dąbrówce Kościelnej w sobotę i niedzielę (7-8 września) odbywał się tzw. wielki odpust Narodzenia NMP. W sobotę przed obrazem Matki Bożej Pocieszenia modlili się m.in. pielgrzymi przybyli z Gniezna, Rogoźna, Murowanej Gośliny i Pobiedzisk. Główne obchody odbyły się w niedzielę, a sumie odpustowej przewodniczył arcybiskup Astany w Kazachstanie Tomasz Peta. Wśród licznych pielgrzymów była także 130-osobowa grupa parafian ze Skoków, która rankiem wyruszyła w pieszą drogę do sanktuarium. Dla wielu była to okazja, by oderwać się od codziennych trosk, wyciszyć, podziękować za otrzymane łaski oraz zawierzyć swoje intencje Matce Bożej Dąbrowieckiej.

Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Pocieszenia odbyły się również w ubiegły weekend w sanktuarium w Biechowie, gdzie modlono się m.in. o powołania kapłańskie i zakonne. Niedzielnej sumie odpustowej przewodniczył ks. inf. Bogdan Czyżewski. Do Biechowa wybrali się m.in. pielgrzymi z parafii pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława BM we Wrześni, którym towarzyszyli klerycy z archidiecezji gnieźnieńskiej. Do Biechowa wraz z proboszczem ks. Maciejem Pacanowskim pielgrzymowała także grupa parafian z Grabowa Królewskiego. W Biechowie modliła się także pielgrzymka z Miłosławia.

Do Matki Bożej Ostrowickiej udała się w niedzielę w pieszej pielgrzymce 50-osobowa grupa wiernych z Trzemeszna. Ostrowite Prymasowskie to jedna z najstarszych parafii w archidiecezji gnieźnieńskiej, wzmiankowana już w XIII wieku. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w otoczeniu aniołów jest jednym z najcenniejszych zabytków świątyni. Pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku, został namalowany przez artystów z tzw. szkoły szamotulskiej i obecnie znajduje się na balustradzie chóru. Jego kopię umieszczono w czasie uroczystości odpustowych w ołtarzu polowym, gdzie sprawowana była suma odpustowa. Uczestniczyli w niej także pielgrzymi z Witkowa. Eucharystię sprawowali kapłani towarzyszący obu grupom ks. Adam Wawrzyniak i ks. Łukasz Abram.

Do parafii pw. Narodzenia NMP w Wenecji, gdzie znajduje się  słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XV wieku pielgrzymowali w niedzielę 8 września parafianie ze Żnina. Grupa 150 osób pod duchową opieką ks. Łukasza Jaworskiego pokonała pieszo trasę z żnińskiego kościoła farnego do kościoła w Wenecji, gdzie sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Piotr Rutkowski.

B. Kruszyk
Fot. FB parafie
9 września 2024