Wspomnienie o męczenniku z Niechanowa

W obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w parafii pw. św. Jakuba Apostoła wpisała się uroczystość związana z upamiętnieniem jej przedwojennego proboszcza i zarazem dziekana dekanatu wrzesińskiego ks. Jana Szlachty, męczennika Dachau.

Uroczystość poświęcona kapłanowi przypadła na dzień jego śmierci. Na tą okazję została wydana książka pt. „Męczennik z Niechanowa”, zawierająca informację o życiu i działalności księdza dziekana, autorstwa Aureli i Zbigniewa Bręklewiczów oraz ks. Leszka Zycha, wikariusza w parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wrześni. Staraniem organizatorów parafia pozyskała urnę z ziemią z niemieckiego obozu zagłady w Dachau oraz ziemię z grobu ks. Szlachty, którego prochy zostały przekazane do rodziny w Dortmundzie. Po zakończonej Mszy św. złożono urny w grobie przy fundamentach kościoła, pod tablicą poświęconą ks. Janowi Szlachcie, ufundowaną w czasie, gdy proboszczem Niechanowa był późniejszy biskup Jan Michalski. Dzień pamięci ubogacił wykład dr  Anny Jagodzińskiej z Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa  w IPN. Odczytano także list, który do parafii przekazał Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Ks. Jan Szlachta urodził się 26 lutego 1879 roku w Jankowie Zaleśnym. Wstąpił do zgromadzenia Salezjanów w Turynie. Święcenia kapłańskie przyjął 11 kwietnia 1903 roku w Trydencie. Po powrocie do Polski pracował kolejno w Golinie, Grodzisku oraz Poznaniu. 1 lipca 1929 roku został mianowany przez Prymasa Hlonda proboszczem w Niechanowie. Przystąpił do gruntownego remontu kościoła oraz znaczącego rozwoju religijnego parafii, zakładając wiele bractw i ruchów. Od 23 lipca 1933 roku pełnił także rolę dziekana dekanatu wrzesińskiego. 26 sierpnia 1940 roku został aresztowany i uwięziony w Szczeglinie. Następnie trafił do przejściowego obozu w Sachsenhausen. Od 14 grudnia 1940 roku był już więźniem obozu w Dachau (numer obozowy 22349). Zginął z wycieńczenia i głodu 11 września 1941 roku. Jego prochy przekazano rodzinie i pochowano w Dortmundzie.

14 września 2018