„Wstańcie, chodźmy!”

„Chrystusowe «wstańcie, chodźmy!» jest wezwaniem, ale jeszcze bardziej zaproszeniem, by powrócić do źródeł, by jeszcze raz wyjść z wieczernika i z entuzjazmem i radością głosić niezmienną Ewangelię Jezusa” – mówił w sobotę w TVP1 Prymas Polski abp Wojciech Polak.

W krótkim → słowie wyemitowanym w wieczór poprzedzający tegoroczny Dzień Papieski abp Wojciech Polak przypomniał pamiętną, pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II sprzed 40 lat, w czasie której papież Polak odwiedził również Gniezno. Mówił wówczas, że ilekroć znajdujemy się w tym miejscu „musimy widzieć na nowo otwarty wieczernik Zielonych Świąt”.

„Dlatego właśnie słowa wypowiedziane w Ogrodzie Oliwnym przez Jezusa i skierowane do śpiących uczniów: Wstańcie, chodźmy, nie przestały być aktualne zaraz po przebudzeniu apostołów, ale pozostają pilnym wezwaniem wynikającym, jak mówił papież, z ciągle na nowo otwartych drzwi wieczernika” – wskazał abp Polak.

Prymas przyznał również, że być może, jak kiedyś apostołowie w Ogrodzie Oliwnym, tak i my dzisiaj zapadliśmy w sen świętego spokoju, obojętności, zwątpienia, a może nawet zniechęcającego marazmu. Dlatego słowa Jezusa: wstańcie, chodźmy są dla nas wezwaniem, ale i zaproszeniem, by „powrócić do źródeł, by jeszcze raz wyjść z wieczernika i z entuzjazmem i radością głosić niezmienną Ewangelię Jezusa”.

Metropolita gnieźnieński wspomniał też patrona Polski i Gniezna św. Wojciecha, którego grób i relikwie znajdują się w katedrze gnieźnieńskiej. Zarówno on, jak i apostołowie, a później św. Jan Paweł II, być może nie przeczuwali w jaką drogę zabiera ich Jezus. Jednak siła wiary i przyjacielskiej relacji z Jezusem wystarczyła, by się nie poddać, nie zdezerterować, nie wywiesić białej flagi kapitulacji.

„Dzisiaj takiego ufnego, życzliwego i przyjacielskiego spojrzenia bardzo potrzebujemy. Takiego patrzenia na siebie potrzebują ludzie młodzi, potrzebują rodziny, osoby starsze i samotne. Dzień Papieski, który przecież mimowolnie przenosi nas za każdym razem do tego szczególnego, pełnego miłości i zrozumienia spojrzenia Jana Pawła II, jest dobrą okazją byśmy jeszcze raz zaczerpnęli z dziedzictwa pozostawionego przez tego świętego papieża” – zachęcał abp Wojciech Polak.

Prymas Polaki podziękował też wszystkim wspierającym Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, która pomaga zdolnej, niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. „Dzięki Waszemu wsparciu mogą się kształcić, rozwijać i formować, by na mocnym fundamencie wznosić dom wspólnej przyszłości” – mówił abp Polak, życząc, by kolejny Dzień Papieski był dla wszystkich „impulsem wyrywającym z szarej, monotonnej, często dla tak wielu trudnej codzienności”.

„Nie przyszliśmy na świat, aby wegetować, jak nam przypomniał w Krakowie papież Franciszek, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad, trwały ślad. Zatem: Wstańcie, chodźmy!” – apelował na koniec Prymas Polski.

Orędzie nagrano w kaplicy św. Stanisława w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie od 2012 roku znajdują się relikwie św. Jana Pawła II.

B. Kruszyk KAI


TVPInfo

12 października 2019