Wszystkich „Bliskich”

Czuwanie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych odbyło się w różnej formie w kilkunastu miastach i parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Zapraszamy do galerii zdjęć, która będzie na bieżąco aktualizowana.

Inowrocław
W Inowrocławiu Nocy Świętych towarzyszyło hasło „Droga do świętości”. Spotkanie rozpoczęło się w kościele pw. Zwiastowania NMP, tradycyjnie wprowadzeniem relikwii świętych i błogosławionych, a następnie prezentacją patronów spotkania, na których w tym roku obrano postaci polskich Sług Bożych: Mariana Żelazka, Wandy Błeńskiej, Franciszka Blachnickiego, Heleny Kmieć oraz Matki Róży Kolumby Białeckiej. Podobnie jak w latach ubiegłych ulicami miasta przeszła też procesja, która zmierzając do bazyliki pw. Imienia NMP zatrzymała się przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich na krótkiej modlitwie. Inowrocławską Noc Świętych zakończono uroczystym błogosławieństwem i Apelem Jasnogórski

Chodzież
W Chodzieży tegoroczne spotkanie ze świętymi miało nietypowy charakter. Po raz pierwszy zorganizowano grę miejską „Święci są wśród nas” o Puchar Dziekana Dekanatu Chodzieskiego. Wzięło w niej udział 7 zespołów z miejscowych wspólnot i szkół, a także z Margonina i Stróżewa. Ich zadaniem było rozwiązywanie w jak najkrótszym czasie zadań czekających w określonych punktach miasta. Najlepiej poradziła sobie drużyna LSO Florian, następnie drużyna wspólnoty „Promyki dobra”, a dalej zespół z Liceum Ogólnokształcącego im. św. Barbary. Upominki czekały jednak na wszystkie zespoły. Po zakończeniu gry odprawiona została Msza św. w intencji uczestników i opiekunów.

Powidz
„Życie jest tylko jedno, należy je przeżyć godnie” – taka sentencja przyświecała Nocy Świętych w parafii pw. św. Mikołaja w Powidzu. Spotkanie rozpoczęło Oratorium o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim, które ukazało głęboką duchowość i rozmodlenie „wielkiego czciciela Matki Bożej Jasnogórskiej oraz niezłomnego świadka wiary”. W czasie Nieszporów homilię wygłosił ks. prof. Bogdan Czyżewski. Na zakończenie czuwania wszyscy zebrani przeszli w procesji  modląc się Litanią do Wszystkich Świętych, w czasie której do świątyni parafialnej wniesiono relikwie błogosławionego Prymasa Tysiąclecia.

Juncewo
W parafii w Juncewie uczestnicy czuwania w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych poznali bliżej życie św. Antoniego z Padwy, którego relikwie po raz pierwszy były obecne wśród innych wystawionych na okoliczność Nocy Świętych. Spotkanie odbyło się po raz piąty, a czasie jego trwania oprócz Litanii do Wszystkich Świętych zabrzmiało także Responsorium do św. Antoniego.

Sławsk Wielki
Modlitewne uczuwanie przed Uroczystością Wszystkich Świętych przygotowali uczniowie z miejscowej Szkoły Podstawowej. Spotkanie poprzedziła Msza św., po której młodzież przedstawiła program artystyczny, a następnie miała miejsce wspólna modlitwa przy relikwiach świętych.

Ujście
Procesja światła dzieci, pantomima przygotowana przez uczniów klas VII i VIII oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez młodzież, złożyły się na Noc Świętych w Ujściu. Spotkanie przygotowali młodzi ludzie z powstającego w parafii zespołu młodzieżowego. Każdy uczestnik otrzymał także słodki upominek, a Liturgiczna Służba Ołtarza rozprowadzała krówki z cytatami świętych.

Zagórów

Modlitewne czuwanie odbyło się również w parafii w Zagórowie. Pamiętano szczególnie o dawnych mieszkańcach Zagórowa, założycielach tej społeczności, zmarłych członkach naszych rodzin, o dzieciach nienarodzonych oraz przedwcześnie zmarłych oraz kapłanach posługujących w minionych latach i wiekach w zagórowskiej parafii.

Zdjęcia z krótką relacją przesyłać można na adres pkgniezno@wp.pl

3 listopada 2021