Wyruszyła 42. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę
„Przewodniczka” to hasło przewodnie tegorocznej Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej, która w niedzielę 28 lipca wyruszyła z Gniezna na Jasną Górę. „Będą was podziwiać, ale i śmiać się, wytykać palcami, może i obrażać. Ruszajcie. Pójdziecie, by stawać się obrazem dzisiejszej Ewangelii” – mówił do pielgrzymów bp Radosław Orchowicz.
Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył porannej Eucharystii w katedrze gnieźnieńskiej i udzielił pątnikom błogosławieństwa na drogę. Drogę, która – jak mówił w homilii – jest czasem odkrywania kierunku i budowania jedności z Bogiem i między sobą.
„Pielgrzymka to wyjście i wierność obranej drodze. To najpiękniejszy wymiar Kościoła. To czas, w którym wysiłek fizyczny ma pomóc wznieść ducha. To czas, gdy pragnienie i łaknienie zaspokajane dzięki dobroci i hojności mijanych ludzi i działaniu organizacyjnemu kierownictwa, ma pomóc zobaczyć nasze duchowe głody – potrzeby osobiste, potrzeby Kościoła i całego świata. I ten wymiar, niezbędny i istotny Twojego pielgrzymie wkładu – nawet gdyby zdawało się Tobie, że mało możesz – z Jezusowym błogosławieństwem i działaniem wystarczy i przyczyni się do zaspokojenia potrzeb i głodów świata” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński.
Nawiązał też do liturgii słowa przyznając, że pielgrzymka mieści w sobie cztery opisane tam wyjścia. Pierwsze, najważniejsze, to wyjście Boga do człowieka, w którym Bóg daje się poznać i objawia prawdę o nas, o naszym życiu i jego celu. Wyjście drugie to wyjście człowieka ku Bogu i nasza odpowiedź na Jego działanie. Trzecie wyjście to wyjście ku sobie samemu, w głąb siebie, by poznać, co w nas jest i kim jesteśmy, czwarte zaś to wyjście ku drugiemu człowiekowi, od własnego egoizmu do życia dla…
„Jezus był nieustannie w drodze. Ta droga stawała się okazją do głoszenia, do gromadzenia ludzi, do zaspokajania ich potrzeb, do odkrywania prawdy o Bogu, który kocha, jest blisko i reaguje. Idźcie więc. Niech was prowadzi pewna Przewodniczka” – wskazał bp Orchowicz dodając, że Maryja, która prowadzi tegoroczną PPAG, poznała drogę i przeszła ją jako pierwsza. Ona jest więc pewnym punktem odniesienia. Ona daje pewność drogi i poprowadzi w dobrym kierunku do celu. Nie zwiedzie, nie wyprowadzi na manowce i nie zmarnuje niczyjej energii.
Biskup pomocniczy gnieźnieński wspomniał też w homilii o obchodzonym 28 lipca z woli papieża Franciszka Światowy Dniu Dziadków i Osób Starszych. To właśnie od nich – jak przyznał – wielu z nas otrzymało pierwsze lekcje o Bogu i Jego miłości. Od dziadków uczyliśmy się klękać i poznawaliśmy pierwsze modlitwy.
„W tym dniu przeżywanym pod hasłem «W czasie starości nie opuszczaj mnie» chcemy pamiętać i wyrazić wdzięczność Bogu za naszych dziadków i za wszystkie osoby starsze, które przekazały nam wiarę, doświadczenie i mądrość życia. Dla zmarłych prosimy o niebo, a wszystkich żyjących zapewniamy, że nie zapomnimy o was, pamiętamy i chcemy wam powiedzieć, że jesteście nam potrzebni, jesteście cenni i nie do zastąpienia” – mówił bp Orchowicz.
Z Gniezna wyruszyły w niedzielę grupy regionalne-kolorowe, które wędrują wspólnym szlakiem, spotykając się na postojach i modlitwie. Pątnikom towarzyszył przelotny deszcz, który – jak przyznali – jest na szlaku raczej sprzymierzeńcem niż przeciwnikiem. Pierwszego dnia pokonają ok. 30 kilometrów.
W drodze są już także lub wkrótce będą grupy promieniste, które idą własnymi trasami, ale z tym samym pielgrzymkowym hasłem i programem. To historyczna spuścizna, sięgająca czasów PRL, kiedy pielgrzymowanie było utrudniane lub zakazane, dlatego poszczególne grupy szły osobno, różnymi trasami, spotykając się dopiero u celu. Za kilka dni w drogę ruszą także grupy rowerowe, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.
Wszyscy pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńskiej dotrą na jasnogórski szczyt jednego dnia – 5 sierpnia, a w święto Przemienienia Pańskiego, 6 sierpnia, uczestniczyć będą w nabożeństwie drogi krzyżowej na jasnogórskich wałach, a następnie w Mszy św. na zakończenie tegorocznej pielgrzymki. W tym roku towarzyszy jej hasło „Przewodniczka”, a przewodnik – jak napisał w konferencji na pierwszy dzień drogi ks. Hubert Wiśniewski – to „osoba, która nie tylko wskazuje drogę, ale również wspiera, inspiruje i pomaga w trudnych momentach – idzie kawałek ze mną. Nie ucieka, gdy zrobi się niebezpiecznie, wręcz przeciwnie – zabezpieczy drogę, wskaże alternatywne trasy i będzie mobilizować mnie, żebym się nie poddał”.
Jak co roku Pieszą Pielgrzymkę Archidiecezji Gnieźnieńskiej można śledzić w mediach społecznościowych. Na Facebooku i Instagramie PPAG codziennie ukazywać się będą relacje z trasy. Ponadto na stronie internetowej PPAG publikowane będą czytania, konferencje i medytacje. Pątnicy niosą też na Jasną Górę intencje modlitewne, które można było składać w ostatnim czasie za pośrednictwem strony internetowej PPAG i do skarbon w kościołach.
B. Kruszyk KAI
Zapraszamy do śledzenia PPAG