Wykłady o nauczaniu św. Jana Pawła II

W środę, 18 października br., w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie, odbył się pierwszy z cyklu wykładów poświęconych pielgrzymkom Jana Pawła II do Polski i aktualności ich przesłania dla Kościoła na drodze synodalnej.

Otwierając spotkanie, dyrektor CEF, ks. dr Jakub Dębiec, przywitał przybyłych gości i przedstawił w skrócie inicjatywę przygotowaną wspólnie z Wydziałem Teologicznym UAM, która ma na celu przybliżenie duchowego dziedzictwa pozostawionego nam przez papieża Polaka. Pierwszy wykład traktował o wizytach apostolskich Jana Pawła II jako szczególnych wyrazach synodalności Kościoła. Prelegent, ks. prof. UAM dr hab. Maciej Olczyk, ukazał w jaki sposób komunia, uczestnictwo i misja, będące zasadniczymi wymiarami synodalności, realizowały się podczas papieskich pielgrzymek w Polsce. Były one specyficzną drogą podążania za Chrystusem i jego nauką we wspólnocie wiernych, pasterzy i widzialnej Głowy Kościoła, zgodnie z tym, co właśnie oznacza słowo synod. Prelekcja spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem ze strony jej odbiorców, którzy po wykładzie w kuluarach dzielili się swoimi przemyśleniami i ciekawymi wnioskami. W wykładzie uczestniczyli słuchacze nie tylko z Gniezna, ale również z Trzemeszna, Inowrocławia, Wągrowca, Rogowa, Kłecka i wielu innych miejscowości naszej archidiecezji. Organizatorzy przygotowali dla przybyłych gości skromny poczęstunek, który umilił chwile wspomnień i refleksji nad treściami usłyszanego wykładu.

Kolejny wykład z cyklu Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i aktualność ich przesłania dla Kościoła na drodze synodalnej odbędzie się 15 listopada i będzie poświęcony pierwszej pielgrzymce papieża do Polski. Serdecznie zapraszamy do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie na godzinę 19.00.

20 października 2023