Wyszyński i Gniezno

Drugie z cyklu spotkań „Prymas Wyszyński na dziś” odbyło się 2 marca w gnieźnieńskim PWSD. Tym razem o gnieźnieńskich wątkach w nauczaniu i zapiskach kardynała mówił ks. prof. Bogdan Czyżewski, zaangażowany m.in. w radzie programowej „Pro memoria”.

Ks. prof. Czyżewski przywołał szereg znanych i mniej znanych, także nigdy nie publikowanych, wypowiedzi i cytatów, w których kard. Wyszyński o Gnieźnie wspominał. „Nie powiedziałbym za wiele, gdybym rzekł, że jeżeli które miasto w Polsce powinno być najbardziej chrześcijańskie, to właśnie Gniezno, miasto Wojciechowe (…) faktem jest, że gdy powie się Polska chrześcijańska, to myśli każdego biegną ku miastu Gniezno” – pisał Prymas Tysiąclecia nazywając miasto św. Wojciecha kolebką polskiego katolicyzmu. Ten prymat Gniezna – jak podkreślił prelegent – kard. Wyszyński zawsze podkreślał, wyrażając publicznie, ale i w prywatnych zapiskach, szacunek i cześć dla jego wielowiekowej historii i duchowej tradycji.

Ks. Czyżewski przybliżył też słuchaczom starania Prymasa o przywrócenie zniszczonej katedrze gnieźnieńskiej należnego jej wyglądu. Wszak to właśnie kard. Wyszyński zainicjował i bywało, że osobiście nadzorował prace regotyzacyjne. Przytoczył też szereg cytatów z prywatnych zapisków Prymasa wydawanych właśnie w kolejnych tomach „Pro memoria”. Dotyczą one zarówno spraw codziennych – spotkań, ludzi i posług, jak i wydarzeń, które dziś uznajemy za historyczne, rzucając na nie nowe światło.

W spotkaniu uczestniczyli Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz bp senior Bogdan Wojtuś. Cykl organizują wspólnie: Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne oraz Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Kolejne spotkanie 6 kwietnia o godzinie 18.00. O modelu kapłana duszpasterza w pismach Prymasa Tysiąclecia mówić będzie ks. dr hab. Andrzej Bohdanowicz. Wstęp WOLNY. Zapraszamy.

 
Transmisje Media

Fot. B. Kruszyk

2 marca 2020