XII Festiwal Twórczości Religijnej Osób Niepełnosprawnych
„Posłani w pokoju Chrystusa. Błogosławiony Stefan Wyszyński” – pod takim hasłem odbył się po dwuletniej pandemicznej przerwie XII Archidiecezjalny Festiwal Twórczości Religijnej Osób Niepełnosprawnych. Przegląd muzyczno-wokalny oraz wystawę prac plastycznych zorganizowano 31 maja tradycyjnie w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie.
Temat wybrano nieprzypadkowo. Miał nawiązywać do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, którego pierwsze liturgiczne wspomnienie Kościół obchodził trzy dni wcześniej 28 maja. Jak mówi ks. dr Remigiusz Malewicz z Wydziału Katechetycznego, osoby niepełnosprawne były i są bliskie sercu Prymasa Tysiąclecia. Wystarczy przypomnieć jego przyjaźń z bł. Matką Różą Czacką, dzięki której w Laskach powstało miejsce umożliwiające niewidomym dzieciom naukę i usamodzielnienie się. Z tym ośrodkiem kard. Wyszyński był związany przez wiele lat będąc najpierw opiekunem duchowym wychowanków, a później kapelanem zakładu. „Dziś, gdy czcimy go jako błogosławionego, możemy być pewni, że jego serce jest blisko osób chorych, niepełnosprawnych i tych, którzy się nimi opiekują” – podkreśla ks. Malewicz.
Wzorem lat ubiegłych festiwal miał formę przeglądu piosenek i małych form scenicznych oraz wystawy prac plastycznych nawiązujących do hasła przewodniego tegorocznej edycji. Efekty wielodniowych przygotowań, a także umiejętności plastyczne, zaprezentowali wychowankowie z piętnastu szkół, ośrodków, zakładów i warsztatów z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. „Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią mogliśmy ponownie się spotkać, cieszyć swoją obecnością i podzielić osiągnięciami. Takie przedsięwzięcia pokazują, że artystyczno-intelektualna twórczość osób niepełnosprawnych jest dobrem i znakiem mądrości” – mówi dr Teresa Kowalczyk, przewodnicząca Wydziału Katechetycznego.
Z uczestnikami festiwalu spotkał się także Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przyznał, że hasło spotkania „Posłani w pokoju Chrystusa” jest bardzo zobowiązujące. „Dziś, gdy w Ukrainie wciąż trwa wojna, my wytrwale modlimy się o pokój. Chcemy być ludźmi pokoju i nieść go wszędzie tam, gdzie żyjemy, do naszych rodzin, wspólnot, koleżanek i kolegów” – mówił abp Polak.
Nawiązania do słów Prymasa Polski pojawiły się w kilku utworach zaprezentowanych na scenie. Prace plastyczne natomiast poświęcone były w całości Prymasowi Tysiąclecia.
Festiwal zorganizował Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie przy wsparciu Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie oraz Wydawnictwa „Gaudentinum”, które jak zawsze wydało specjalny album z pracami plastycznymi. Album ten otrzymał każdy z uczestników razem z medalikiem z wizerunkiem bł. Stefana Wyszyńskiego.
W festiwalu udział wzięli podopieczni następujących placówek:
- Warsztat Terapii Zajęciowej we Wrześni
- Wspólnota Wiara i Światło „Promyczki” we Wrześni
- Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy „Arka” we Wrześni
- Warsztat Terapii Zajęciowej „Radosne Serca” w Bielicach
- Dom Pomocy Społecznej w Łopiennie
- Warsztat Terapii Zajęciowej w Kłecku
- Zespół Szkół Specjalnych w Żninie
- Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Gnieźnie
- Szkoła Przysposabiająca do Pracy SOSW nr 2 w Gnieźnie
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Gnieźnie
- Zespół Szkół Specjalnych we Wrześni
- Zespół Szkół im. M. Kotańskiego w Inowrocławiu
- Szkoła Podstawowa w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Gnieźnie
- Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Gnieźnie
Szkoła Podstawowa w Chodzieży