XIV Archidiecezjalna Szkoła Ceremoniarza

W dniach 11-13 sierpnia w gnieźnieńskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym odbył się III stopień XIV Archidiecezjalnej Szkoły Ceremoniarza. Początkowo planowany był na marzec, jednak pandemia zawiesiła na kilka miesięcy różne inicjatywy duszpasterskie. Teraz nadarzyła się okazja, aby nadrobić duszpasterskie zaległości.

We wtorek uczestnicy mieli okazję zwiedzić katedrę gnieźnieńską oraz Muzeum Archidiecezjalne. Sprawdzili też swoje wiadomości z poprzedniego stopnia. Wieczór był czasem przeznaczonym na nabożeństwo pokutne, podczas którego była okazja do spowiedzi, a następnie nocnej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Środa upłynęła pod znakiem wykładów i warsztatów poświęconych w dużej mierze przygotowaniu Triduum Paschalnego. Nie zabrakło też zdrowej rywalizacji w grupach, zarówno na poziomie wiedzy liturgicznej, jak i na gruncie sportowym. Dzień zakończył się wspólnym grillowaniem, omówieniem zmian, które czekają duszpasterstwo LSO oraz Apelem Jasnogórskim.

Ostatni dzień spotkania spożytkowany został na krótkie wykłady oraz zaprezentowanie idei Archidiecezjalnej Szkoły Animatora, która w tym roku, w lekko zmienionej formie, ruszy po raz czwarty. Centralnym punktem dnia była Msza święta w katedrze, której uroczystą asystę przygotowali przyszli ceremoniarze.

Do Gniezna przyjechało 40 kandydatów, sprawdzonych wcześniej pod względem braku objawów chorobowych. Pozostali łączyli się zdalnie. Stałym codziennym punktem była Msza święta oraz Liturgia Godzin. Uczestnikom towarzyszyli: ks. Jakub Dębiec, diecezjalny duszpasterz LSO, ks. Przemysław Robaszkiewicz, dk. Michał Romel, dk. Rafał Wojciechowski, klerycy PWSD – Piotr Mroczkowski i Kacper Politowski oraz animatorzy LSO – Filip Głowacki i Gerard Kaszyński.

Po zakończeniu Szkoły Ceremoniarza, w CEF-ie zjawili się animatorzy LSO na wakacyjnej integracji. Uczestniczyli w krótkich warsztatach oraz, podobnie jak w zeszłym roku, udali się nad Jezioro Popielewskie, gdzie dzięki trzemeszeńskiemu Stowarzyszeniu „Pod Żaglami”, mogli uczestniczyć w spływie kajakowym i ognisku.

dk. Rafał Wojciechowski

15 sierpnia 2020