XVII Dzień Papieski

Pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją!” w niedzielę 8 października obchodzony jest XVII Dzień Papieski. Przeprowadzona tego dnia przykościelna i publiczna zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego – „Idźmy naprzód z nadzieją” – zaczerpnięte z listu apostolskiego św. Jana Pawła II „Novo millennio ineunte” wydanego zakończenie Roku Jubileuszowego 2000 – jest zaproszeniem do tego, by poprzez Dzień Papieski docierać do głębi nauczania Papieża-Polaka. Wypowiadając te słowa, św. Jan Paweł II chce nas czynić świadkami nadziei – tłumaczą organizatorzy Dnia Papieskiego, Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Organizowany od 2001 r. Dzień Papieski przypada zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jest to także dzień łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem. Każdego roku Dzień Papieski jest wydarzeniem nie tylko duchowym, ale również intelektualnym i kulturalnym. Organizowane są konferencje, seminaria i sesje naukowe poświęcone nauczaniu papieskiemu. Obchodom w wielu miastach towarzyszą również liczne koncerty, konkursy, biegi czy spływy kajakowe, przedstawienia teatralne, wystawy zarówno ogólnopolskie jak i w formie przedsięwzięć lokalnych.

List KEP

Wymiar charytatywny Dnia Papieskiego obejmuje ogólnopolską zbiórkę środków na fundusz stypendialny dla uzdolnionej, niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi. W wyniku ostatniej przykościelnej zbiórki na fundusz stypendialny Fundacja dzieło Nowego Tysiąclecia w 2016 r. otrzymała 7 mln 246 tys. 780 zł. W ramach zbiórki publicznej do puszek trafiło 925 tys. zł, a za pośrednictwem akcji SMS na konto „Dzieła” przekazano 203 281,40 zł. Fundacja wspiera aktualnie 2300 młodych stypendystów. Program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” o numerze: 81 1320 1104 2979 6023 2000 0001 albo wysyłając SMS o treści „POMOC” na numer 74 265 lub dzwoniąc na nr 704407401.

8 października 2017