XVII Żnińskie Spotkania Małżeństw

„Maryja i św. Józef lustrem dla każdego człowieka” pod takim hasłem odbędą się w Żninie w dniach 23-25 września 2022 XVII Żnińskie Spotkania Małżeństw. Nauki głosić będzie ks. dr Jerzy Jastrzębski, uczestnik prac Komitetu Organizacyjnego ds. beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Spotkania rozpoczną się w piątek 23 września Mszą św. o godzinie 17.00, podczas której wygłoszona zostanie pierwsza z zaplanowanych prelekcji adresowana do kobiet. Następnie odbędą się rozważania apelowe z bł. Stefanem Wyszyńskim i Apel Jasnogórski. W sobotę zaplanowano m.in. naukę dla mężczyzn, różaniec i na zakończenie Apel Jasnogórski. W niedzielę nauki głoszone będą podczas Mszy świętych. Ich temat: „Czy da się pogodzić modlitwę, pracę i odpoczynek?”

Żnińskie Spotkania Małżeństw organizuje parafia pw. NMP Królowej Polski i miejscowe Stowarzyszenie Małżeństw „Gianna”.

Parafia pw. NMP Królowej Polski jest jedną z kilku w Polsce, która posiada relikwie św. Gianny Beretty Molli. Otrzymała je w czerwcu 2004 roku. Niedługo później zaczęto organizować Żnińskie Spotkania Małżeństw pod patronatem świętej żony i matki.

Święta Gianna Beretta Molla urodziła się 4 grudnia 1922 roku. Po ukończeniu studiów medycznych obroniła doktorat ze specjalizacją w chirurgii. W 1953 roku uzyskała dodatkowo specjalizację z pediatrii na Uniwersytecie w Mediolanie. W swojej zawodowej pracy szczególną opieką otaczała matki, dzieci, starszych i biednych. W 1955 r. zawarła związek małżeński z inżynierem Pietro Mollą w Magenta. Rok później urodziła pierwsze dziecko – Pierluigiego, w 1957 r. – Mariolinę, a w 1959 r. – Laurę. W drugim miesiącu czwartej ciąży, we wrześniu 1961 r. dowiedziała się, że jest poważnie chora, a życie może jej uratować tylko operacja. Interwencja chirurgiczna zagrażała jednak życiu jej dziecka. Gianna odrzuciła możliwość operacji, decydując się na ratowanie dziecka kosztem własnego życia. Kilka dni przed porodem powiedziała mężowi i lekarzom: „Jeśli musi być podjęta decyzja między życiem moim i dziecka, nie miejcie wątpliwości. Zobowiązuję was do wyboru życia dziecka. Ocalcie je”. Rankiem 21 kwietnia 1962 r. Gianna urodziła Giannę Emanuelę. Komplikacje rozpoczęły się krótko po porodzie. Zmarła 28 kwietnia 1962 r., powtarzając modlitwę: „Jezu, kocham Cię. Jezu, kocham Cię”. Miała wtedy 39 lat.

B. Kruszyk

21 września 2022