XXI Dzień Papieski

Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka sprawowana była 10 października 2021 Msza św. z okazji XXI Dnia Papieskiego, obchodzonego pod hasłem „Nie lękajcie się!”. Obchodom towarzyszyła zbiórka na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W Kruszwicy dla parafian przygotowano papieskie cytaty i kremówki, w Inowrocławiu zorganizowano pielgrzymkę, a w Złotnikach Kujawskich przedstawienie.

„Pragniemy dziękować za owoce pontyfikatu św. Jana Pawła II i pragniemy także, poprzez naszą modlitwę i wielkoduszność, wspierać Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, która jest żywym pomnikiem tego pontyfikatu” – mówił na początku liturgii abp Wojciech Polak. Do dnia papieskiego, a szczególnie towarzyszącego mu hasła „Nie lękajcie się!”, nawiązał też w homilii ks. Michał Bubacz, koordynator FDNT w archidiecezji gnieźnieńskiej. Jak przypomniał, to właśnie to wezwanie, z modlitwą papieża i wielu ludzi, przyczyniło się do obalenia komunizmu w Polsce i przemiany całej Europy. U Boga bowiem – dodał – wszystko jest możliwe, trzeba Mu tylko zaufać, trzeba – mówiąc językiem młodych – zresetować serce z wszystkich lęków, pesymizmu, rutyny i smutku, z trudnych relacji w domu, pracy, szkole, wreszcie z naszego grzechu i złych przyzwyczajeń, które sprawiają, że często zamykamy się na Boga i drugiego człowieka.

„Uczy nas także tego papież Franciszek. Nie wiesz co masz robić? Otwórz Ewangelię, czytaj i pytaj: Co Jezus zrobiłby na moim miejscu? My tak wiele w Kościele mamy na wyciągniecie ręki, tylko czy potrafimy z tego korzystać?! Czy tak czynimy? Pewnie nie zawsze, bo jesteśmy słabi. Bo z góry zakładamy, że to nie może się już nic zmienić, albo u kogoś tak, ale u mnie, takiego grzesznego i słabego człowieka? Może – bo Pan Jezus zawsze mówi – jeśli chcesz. Bo u Boga wszystko jest możliwe” – mówił ks. Bubacz.

Jak co roku z okazji Dnia Papieskiego w parafiach zorganizowane zostały zbiórki na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która w archidiecezji gnieźnieńskiej wspiera około 70 stypendystów. Ich przedstawiciele byli obecni w katedrze gnieźnieńskiej, modląc się wspólnie z wszystkimi za ofiarodawców i wszystkich, którzy w różnoraki sposób to dzieło wspomagają.

W parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy z okazji Dnia Papieskiego ministranci z pomocą rodziców przygotowali dla parafian cytaty z nauczania św. Jana Pawła II i papieskie kremówki. W Inowrocławiu młodzież uczciła rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża pielgrzymką do pobliskiego sanktuarium w Markowicach. W drodze młodzi wysłuchali konferencji i odmówili różaniec, a u celu uczestniczyli w Mszy świętej. W parafii w Złotnikach Kujawskich z kolei uczniowie klasy IV miejscowej szkoły podstawowej przygotowali i wystawili przedstawienie o św. Janie Pawle II.

Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia mogą to zrobić także online TUTAJ

Fot. Transmisje Media, Facebook
9 października 2021