Z duszą i ciałem

„Wielki to dzień i nad inne jakby jaśniejszy, w którym Dziewica królewska została wyniesiona do tronu Boga Ojca i posadzona na tronie”. We wtorek 15 sierpnia obchodzimy najstarsze święto maryjne – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Obecność na Mszy świętej obowiązkowa.

Ewangelie wspominają o Maryi po raz ostatni przy okazji Jej trwania na modlitwie w Wieczerniku z apostołami. Później nie ma już żadnej wzmianki. Gdzie mieszkała? Kiedy zmarła? Gdzie Ją pochowano? Czy faktycznie pozostała w Jerozolimie, czy razem ze św. Janem udała się do Efezu i tam, w małym domku w górach, zasnęła – jak to ujrzała w swojej wizji niemiecka mistyczna bł. Katarzyna Emmerich. Kres życia Matki Jezusa od początku był przedmiotem teologicznych dyskusji i licznych, niekiedy bardzo barwnych, podań apokryficznych, które Kościół nakazywał jednak traktować z dużą wstrzemięźliwością, o czym świadczy choćby dekret papieża Gelazjusza I z 495 roku. I o ile opisy te budziły i budzą wątpliwości, a dziś często i uśmiech, o tyle przekonanie o wzięciu Maryi z duszą i ciałem do nieba było wśród ludu Bożego zawsze bardzo silne. Święto dla uczczenia tej tajemnicy obchodzono lokalnie już w V wieku, a w kolejnych wiekach powszechnie zarówno w Kościele wschodnim, jak i zachodnim. Również w Polsce kult Wniebowziętej należy do najstarszych. Rozwijał się wraz z szerzeniem się chrześcijaństwa i od początku był bardzo żywy. Świadczy o tym liczba kościołów wzniesionych ku czci Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej. Na trzy tysiące świątyń i kaplic dedykowanych Matce Bożej ponad 600 nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP lub NMP Wniebowziętej. Wezwanie to – o czym czasami się zapomina – nosi także bazylika archikatedralna w Gnieźnie. Tytuł ten zyskała niejako naturalnie, wraz z ogłoszeniem Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej patronką utworzonej w 1000 roku metropolii gnieźnieńskiej. Wniebowzięciu dedykowany jest także gnieźnieński kościół franciszkanów, gdzie Matka Boża czczona była od najdawniejszych czasów i nieprzerwanie mimo wielu dziejowych zawieruch. Tytuł Wniebowzięcia NMP nosi w archidiecezji gnieźnieńskiej jeszcze siedem innych świątyń. Do najstarszych należą: bazylika w Trzemesznie, której dzieje sięgają X wieku i wiążą się z przybyciem do grodu benedyktynów oraz wrzesińska fara, której obok Wniebowzięcia NMP patronuje św. Stanisław – biskup i męczennik. Równie bogatą historią może się poszczycić parafia w niewielkim Słomowie w dekanacie rogozińskim, gdzie pierwszą świątynię wybudowano i uposażono pod koniec XIV stulecia. Wezwanie Wniebowzięcia NMP noszą także kościoły w Budzisławiu Kościelnym, Niemczynie, Łopiennie i Wągrowcu, gdzie swego czasu rezydowali cystersi, a teraz posługują ojcowie paulini. Ponadto sanktuarium w Dąbrówce Kościelnej szczyci się wezwaniem NMP Wniebowziętej. We wszystkich tych świątyniach 15 sierpnia odbywają się uroczystości odpustowe. W katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. o godzinie 12.00 przewodniczyć będzie prymas Polski abp Wojciech Polak.

B. Kruszyk PK

>> Wniebowięcie NMP