Zaduszkowo

Poezja Karola Wojtyły i ks. Jana Twardowskiego w Brudzewie, wirtualny spacer po paryskiej nekropolii Père-Lachaise w Inowrocławiu i jak najbardziej realny po cmentarzu w Golinie. W parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej obok Nocy Świętych odbyły się także zaduszkowe wieczory.

W kościele pw. św. Marii Magdaleny w Brudzewie zaduszkowe spotkanie odbyło się po raz drugi. Tak, jak przed rokiem przygotowała je piętnastoosobowa grupa młodzieży z parafii. Na program słowno-muzyczny złożyły się teksty pisarzy i poetów polskich m.in.: Zofii Kossak, Marii Konopnickiej, Jadwigi Zgliszewskiej, a także Karola Wojtyły i ks. Jana Twardowskiego. Nie zabrakło też refleksji o życiu, przemijaniu i śmierci bł. Matki Teresy z Kalkuty i Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Parafia pw. Świętego Ducha z kolei zaprosiła mieszkańców Inowrocławia na wirtualny spacer po paryskim cmentarzu Père-Lachaise, gdzie znajduje się 60 polskich grobów i jeden zbiorowy. Spoczywa tam m.in. Fryderyk Chopin. W Golinie natomiast na miejscowy cmentarz wybrali się wspólnie z katechetkami i nauczycielami uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego, by przypomnieć sobie i innym o sensie uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego i wspólnie pomodlić się za zmarłych.

5 listopada 2014