Zakończenie Roku Prymasowskiego

W Gnieźnie rozpoczną się w sobotę uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, podczas których zakończony zostanie jubileusz 600-lecia prymasostwa w Polsce. Biskupi, duchowni i pielgrzymi modlić się będą pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Vincenta Nicholsa, prymasa Anglii i Walii.

W liście do kard. Nicholsa papież Franciszek wspomniał pierwszego prymasa Polski kard. Mikołaja Trąbę, który tytuł prymasowski otrzymał w czasie Soboru w Konstancji. Polecił też swojemu przedstawicielowi, by podczas uroczystości w Gnieźnie, wskazując na postać św. Wojciecha, zachęcił wiernych, aby „pilnie strzegli swej ponad tysiącletniej chrześcijańskiej tradycji oraz pobożności”.

>> list papieża Franciszka

Katolicki prymas Anglii i Walii będzie reprezentował papieża na zakończeniu jubileuszu prymasostwa nieprzypadkowo. W 1515 roku papież Leon X w bulli nadającej prymasowi Janowi Łaskiemu tytuł legata urodzonego Stolicy Apostolskiej wskazał, że zakres uprawnień prymasów Polski jest taki, jaki posiadają inni legaci, a szczególnie prymas Anglii w Canterbury (wówczas, przed schizmą króla Henryka VIII, diecezji katolickiej, obecnie anglikańskiej) na mocy prawa, przywileju i zwyczaju. W skład legacji papieskiej wejdą także dwaj księża z Gniezna: ks. kan. Zbigniew Przybylski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie oraz ks. kan. Maciej Olczyk, wicerektor gnieźnieńskiego seminarium duchownego, którzy będą towarzyszyć legatowi papieskiemu w czasie jego pobytu w Gnieźnie.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę o godzinie 19.30 w katedrze gnieźnieńskiej pierwszymi nieszporami o św. Wojciechu, podczas których homilię wygłosi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Po zakończeniu nabożeństwa ulicami Gniezna przejdzie procesja z relikwiami św. Wojciecha i innych świętych i błogosławionych m.in. bł. Radzyma Gaudentego – pierwszego metropolity gnieźnieńskiego, bł. Bogumiła oraz św. Jana Pawła II. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę 29 kwietnia. Po procesji ulicami miasta, na Placu św. Wojciecha u stóp katedry, sprawowana będzie o godzinie 10.00 suma odpustowa pod przewodnictwem i z homilią kard. Vincenta Nicholsa. Tradycyjnie podczas Mszy św. Prymas Polski wręczy księgi Pisma Świętego młodzieży, a nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio nałoży krzyże misyjne duchownym i świeckim przygotowującym się do wyjazdu na misje. W tym roku otrzyma je 26 misjonarzy z 16 diecezji. Jest wśród nich 12 kapłanów (11 diecezjalnych i 1 zakonny), 8 sióstr zakonnych, 1 brat zakonny, 1 kleryk i 4 osoby świeckie.

>> program odpustu i zakończenia jubileuszu

>> Archidiecezjalne Święto Młodych

Celebracjom liturgicznym towarzyszyć będą wydarzenia o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. W sobotę 28 kwietnia w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej otwarta zostanie wystawa pt. Prymasi Polski Odrodzonej, nawiązująca do przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ekspozycja ukazywać będzie osoby i posługę prymasów czasu przełomu: kard. Edmunda Dalbora, kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego. Podczas spotkania zaprezentowana zostanie także monografia  „Dzieje prymasostwa polskiego” będąca pierwszym tak obszernym opracowaniem historii prymasowa w Polsce. W prezentacji udział weźmie Prymas Anglii i Walii kard. Vincent Nichols oraz Prymas Polski abp Wojciech Polak. Uroczystości odpustowe i jubileuszowe zakończą się w niedzielne popołudnie drugimi nieszporami o św. Wojciechu pod przewodnictwem i z homilią bp. Wiesława Śmigla z Torunia. Po zakończeniu nabożeństwa Prymas Polski udzieli tradycyjnego błogosławieństwa dzieciom.

Transmisję on-line wszystkich uroczystości (sobotnich i niedzielnych nieszporów, prezentacji monografii w Muzeum oraz niedzielnej sumy odpustowej) będzie można oglądać na stronach www.prymaspolski.pl www.archidicezja.pl oraz kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej.


>> transmisje on-line

Arcybiskupi gnieźnieńscy noszą tytuł Prymasa Polski od pierwszej połowy XV wieku. Ustanowienie tej godności dla Kościoła w Polsce nastąpiło przy poparciu króla Władysława Jagiełły podczas soboru w Konstancji (1414-1418). Tytuł ten otrzymał metropolita gnieźnieński Mikołaj Trąba. Taką informację przekazał ówczesny polski historyk Jan Długosz, gdyż dokument soborowy nie zachował się do naszych czasów. Na mocy bulli Leona X Pro excellenti z roku 1515 prymas Jan Łaski otrzymał dla siebie i swoich następców przywileje legata urodzonego Stolicy Apostolskiej. Wspomniany dokument poddawał jurysdykcji prymasowskiej i legackiej metropolię lwowską. Dokument papieski nie precyzował dokładnie zakresu władzy prymasa. Określał ogólnikowo, że zakres uprawnień prymasów Polski jest taki, jaki posiadają inni legaci, a szczególnie prymas Anglii w Canterbury na mocy prawa, przywileju i zwyczaju. Z racji wyjątkowej pozycji prymasa, w różnych czasach i z różnych racji, przysługiwały mu liczne prawa i przywileje. Prymas koronował króla i królową Polski, przewodniczył królewskim ślubom i pogrzebom, zwoływał synody prymacjalne, którym przewodniczył, stanowił najwyższy trybunał sądowy kościelny w Polsce, troszczył się o cały Kościół w Polsce i jego właściwą administrację, reprezentował Kościół polski na zewnątrz, miał przywilej noszenia szat purpurowych na wzór kardynałów Kościoła rzymskiego. Po śmierci ostatniego z Jagiellonów, króla Zygmunta Augusta, na sejmie w 1572 r. sejm i senat polski przyznały prymasom Polski urząd interrexa.

B. Kruszyk KAI

27 kwietnia 2018