Chór Prymasowski kończy rok śpiewaczy

Tradycyjnie po uroczystości Bożego Ciała Chór Prymasowski udał się na wycieczkę wieńczącą rok śpiewaczy. Tym razem celem była Kotlina Kłodzka i Czechy. W ciągu czterech dni chórzyści zwiedzili m.in. dwie twierdze — w Srebrnej Górze i Kłodzku, opactwo pocysterskie w Krzeszowie, zwane europejską perłą baroku oraz bazylikę Nawiedzenia NMP w Bardzie. Tutaj znajduje się najstarsza na Śląsku, romańska rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, która już od XIII wieku słynie licznymi łaskami. Na trasie znalazł się również Kamieniec Ząbkowicki, gdzie chór zwiedził pałac Marianny Orańskiej. Z kolei w Czechach chórzyści udali się m.in. do klasztoru benedyktyńskiego w Broumov – miejsca przechowywania kopii Całunu Turyńskiego z 1651 roku oraz do Skalnego Miasta.

Chór oficjalnie zakończy sezon Mszą św. 23 czerwca. Kolejny rok śpiewaczy rozpocznie się we wrześniu, kiedy to nastąpi również nabór nowych członków.

Chór Prymasowski przy Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie powstał w kwietniu 1914 roku. Chór wywodzi się z kapel muzycznych istniejących w katedrze gnieźnieńskiej już w XVI wieku, natomiast jako etatowy zespół pod nazwą Capella Musices Ecclesiae Metropolitanae Gnesnensis działał już od 1629 roku. Kapele odegrały bardzo ważną rolę w kształtowaniu kultury muzycznej Kościoła w Polsce i na świecie. W 1810 roku Kapituła katedralna postanowiła zmienić nazwę z Capella Musices na Bursa Musicorum, która w 1835 roku. została przekształcona w Chór Kościoła Metropolitalnego Gnieźnieńskiego, składający się z kapeli instrumentalnej i głosów wokalnych. Na skutek reformy cecyliańskiej w 1914 roku ówczesny dyrektor muzyki ks. Stanisław Tłoczyński  rozwiązał orkiestrę katedralną, a rozbudował chór. Odtąd  muzykę w katedrze wykonywał Chór Archikatedralny, który z inicjatywy bł. Stefana Wyszyńskiego przyjął nazwę Chóru Prymasowskiego, kiedy to urząd prymasowski był celowo przez ówczesne władze poniżany. Jest to jedyny zespół mieniący się tą nazwą i jest związany bezpośrednio z każdym kolejnym Prymasem Polski.

Fot. Archiwum Chór Prymasowski

5 czerwca 2024